Türkiye Anamal Piyasaları Kongresi

Mali Kurumlar Birliği Başkanı Büyük Emre Ballı, İstanbul Mal Merkezinin hem devlet hem İstanbul üzere itici bire bir kırıcı olacağını belirterek, “Mali anlamda bir eğin lige çıkmamız açısından, yani New York, Londra, Dubai kabil mali merkezleri yakalamamız açısından İstanbul Para Merkezinin muhteşem aynı rolü olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) vasıtasıyla bu yıl “Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım” temasıyla melez namına gerçekleştirilen 6. Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi kapsamında “Mal Dünyasının Birlikleri Gözünden: İstanbul’un Küresel Mal Ligi Yolculuğu” paneli düzenlendi.

TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop’un moderatörlüğündeki panelde mütekellim Ballı, İstanbul Para Merkezi’nin önemini anlattı.

Ballı, “İstanbul Para Merkezi hem ülkemiz hem İstanbul için soğuk bire bir okkalı olacaktır. Mali anlamda tıpkısı peş lige çıkmamız açısından, yani New York, Londra, Dubai kabilinden finansal merkezleri yakalamamız açısından İstanbul Mal Merkezinin makro tıpkısı rolü olacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bunu yaparken ülkede dahi bankacılık dışı finans sektörünün biraz yukarıya çekilmesi gerektiğini anlatım eden Ballı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“New York’ta bankacılık dışı finans sektörünün alışveriş payı yüzdelik 71, Londra’nın yüzde 49 iken, Türkiye’nin yüzde 14. Amma İstanbul Para Merkezi ile bu arada yabancı yatırımcıya sağlanan teşvikle, tığ burada yabancı yatırımcıların, ecnebi ortaklıkla mali isticar şirketleriyle pazarımızı az buçuk artıracağına, hacmimizi büyüteceğini ve aksata payının henüz da yükseleceğine inanıyoruz.

Tabiatıyla İstanbul Mal Merkezi’nde ayrımsız gayrı önemli konu bile bütün paydaşların, yani birliğimize örgen olan kuruluşların, kamu tarafının, hakiki sektörün aynı arada olması, çalışması ve dijital anlamda cümle aynı arada olacağı için birleşimle bu arada dahi ileriye dönük bizim sektörümüzdeki üyelerimizin bu hizmetlere henüz basit erişeceğine inanıyoruz.”

“İstanbul Para Merkezinin berkitme merkezi haline gelmesi majör”

Türkiye Paydaşlık Bankaları Birliği Umumi Heyet Başkanı Osman Polat birlikte projenin kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, şu görüşlerini aktardı:

“Bittabi İslami finansla ya birlikte iştirak finansla İstanbul Para Merkezi’nin ilgisi ne dersek; esasta İstanbul Mal Merkezi’nin esas birleşimleri içerisinde çokça net tıpkısı şekilde iştirak finansın etkinliğinin artırılması, İslami mal ürünleri ve faaliyetlerinde İstanbul’un bir biçim haline getirilmesi konusu var. Bunu yapabilecek potansiyele de cemaat. Şu anda etkin toplamı 1,1 trilyonu aşan, sektördeki payı yüzdelik 9’lara vasıl ve mühim hedefi da yüzdelik 25’lik bire bir aksata payına duyulmak, evvel adımda yüzde 15, ahir adımda yüzdelik 25’i hedefleyen ayrımsız katılım finans sektörü var.”

Polat, Katılım Mal Izlem Belgesi’nin içerisine bakıldığında katılma mal kurumlarını bir tane çatı altında toplama hedefi olduğunu, arsıulusal alanda birlikte katılım para ilkelerine bakarak çalışan, görüntü yönetmen kuruluşların aralarında yaşayacakları sorunlarda İstanbul Mal Merkezinin bire bir tahkim merkezi haline gelmesinin yüce olduğunu sözlerine ekledi.

“Beşeri anamal çok eke”

Türkiye Sigorta Birliği Komutan Yardımcısı Taylan Türkölmez dahi çalışmalarda ayrımsız para merkezinin küresel olması üzere neler gerektirdiğine dayalı çok açık doğrular olduğunu rapor etti.

Türkölmez, bir finans merkezinin yolculuğunda kendini ongun tıpkı yere konumlandırması üzere neleri içermesi gerektiğine dair bilgelik vererek, “Ayrımsız tanesi gelişim ortamıydı. İş ortamı neyi içeriyor? O ülkenin makroekonomik ortamını, o ülkenin ahbaplık altyapısını ve en son haziran ayında yayınlanan bu kanunla gelişigüzel para merkezinin sunacağı algı avantajlarını. Üçüncü maddeye çok tehlikeli benzeri çek atmamız gerekiyor çünkü o yönde önemli aynı hamle atıldı ama hukuki altyapısıyla ait yabancı sermayenin bu mal merkezine rabıt göstermesi için henüz gidecek yolumuz var ve buraya yatırım yapmasını ve onun hukuki haklarının korunması açısından ele almamız gereken hususlar olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Beşeri sermayenin dahi muhteşem olduğunu belirten Türkölmez, enfrastrüktür açısından de heybetli bir ivme kazanıldığını aktardı.

“İleri vadede sektörün tahaccüm ivmesinin artacağını öngörüyoruz”

Türkiye Ödeme ve Elektronik Dünyalık Kuruluşları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekâ Bilgetekin de dünyadaki hep ürünlerin Türkiye’bile da yapılabilmesi ve ulaşılabilirliğini temin etmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Şu dakika bakımından ülkede 520’ye vasıl fintek kuruluşu olduğunu tamlayan Bilgetekin, bu alanda büyümenin seçme geçen periyot artarak devam ettiğini söyledi.

Bilgetekin, “İleri mehil birlikte sektörün büyüme ivmesinin artacağını öngörüyoruz. TÖDEB üyesi kuruluşlarımızın bu alanda sunacağı yeni iz ve hizmetlerle tüketicilerin ödeme ve elektronik para kuruluşlarına olan ilgisinin elan de çoğalacağı aşikar.

Kuruluşlarımızın bakir iz çıkarmaları, bakir teknolojiler ve düzenleyicilerin geliştirmeye yönelik alacağı hamlelerle sektörümüzün çok henüz ati aşamada olacağını anlatmak benzer. Bunun bakir gelişim imkanları ve fırsatları bile peşinden getireceğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Bilgetekin, bire bir yandan finansal teknolojiler derken, tıpkısı yanda da geleceğin finansını konuşuyor girmek gerektiğini, geleceğin finansında birlikte ifa ve elektronik mal kuruluşlarının konumu, yerinin herhangi bir geçen artarak devam ettiğini sözlerine ekledi.

Share: