Türk-İş: Eylül Ayında Kıtlık Sınırı 7 Bin 245, Yetersizlik Sınırı 23 Bin 600 TL’ye Yükseldi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) araştırmasına göre; eylül ayında açlık sınırı 7 bin 245, yetersizlik sınırı 23 bin 600 TL’ye yükseldi. Bekar ayrımsız çalışanın bire bir aylık güç maliyeti ise 9 bin 470 TL oldu.

TÜRK-İŞ, “Ilkgüz 2022 Kıtlık ve Kısırlık Sınırı” araştırmasını yayınladı. Araştırmada kayran kayran tespitler şöyle:

“Dört yabanlık tıpkı ailenin dosdoğru, dengeli ve ehliyetli beslenebilmesi için yapması müstelzim aylık gıda harcaması tutarı (kıtlık sınırı) 7 bin 245 lira 18 kuruşa, besin harcaması ile giyim, ev (kira, faaliyet, su, mahrukat), muvasala, eğitim bilimi, keyif ve bire bir ihtiyaçlar için yapılması mecburi sair aylık harcamalarının bütün tutarı (kısırlık sınırı) 23 bin 599 liralık 93 kuruşa, bekar ayrımsız çalışanın ’emanet maliyeti’ ise maaş 9 bin 469 teklik 35 kuruşa yükseldi.

Yeni eğitim bilimi-talim ve himmet dönemi başlarken ayrıksı şehirlere yayılmak zorunda kalan öğrenci ve çalışanların sunu kor duydukları konu kira ve familya fiyatları olmakta. Son resmi verilerle bir yılda inşaat maliyet endeksi yüzdelik 114,7 artarken bu inşaatlarda etkin işçilerin maliyeti yemeden içmeden yüzde 83,9 arttı. Bunun yanında basamak karşılık endeksi yüzde 173,8 oranında artarken alelhusus İstanbul’üstelik ve birçok deniz yaka şehrinde yüzde 200’ü aşan değer artışları yaşandı. Bu süreçte minimal ücrete yüzde 94,6’lık tıpkı çoğalma yapıldı. Yani minimal ücretle etkin birisi ev alabilmek üzere güzeşte yıla kıyasla bu yıl yüzdelik 40,7 henüz çok süre süresince hizmet etmek durumunda kalıyor. Icar fiyatlarında ise sayı farkı yüzdelik 160’lık benzeri artma bahis konusu oldu. Çakılı gelirlilerin kazançlarının bu fiyatlar büyüklüğünde artmadığı benzeri ortamda öğrenciler ve çalışanlar daha cıvıl cıvıl evlerde kalmayı tercih ediyor, kamu personelleri şişman kentlerden ve deniz boyu beldelerinden tayin istiyor. Efdal kiralara mahküm olanlar ise azık, çul kabilinden giderlerinde kısabildiği sınıra büyüklüğünde tüketimlerini kısmaya çabalıyor. Alelhusus market markalı (private label) ürünlerin satıldığı tenzilat market zincirlerinin tertipsiz sektöründeki payının yüzde 79’a çıkacak olması ve kâh giyim perakendecilerinin 2. ahali esvap satışlarına başlamış olmaları üstelik başta mikro gelirliler yönünden hayatı idame ettirebilmenin zorluğunu kanıtlar nitelikte.

Eylül ayında aş damı enflasyonundaki değişim şu şekilde:

Ankara’birlikte aktif dört kişilik ayrımsız ailenin ‘besin için’ yapması müstelzim minimal gider tutarındaki artış tıpkısı önceki aya bakarak yüzdelik 5,15 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle artma oranı yüzde 130,01 yerine hesaplandı. Dokuz mahiye değiş oranı ise yüzde 76,80 oranında oldu.

Süt, yoğurt, peynir grubunda;

Ulusal Benzin Konseyi akıbet tüketiciye yansıyan benzin ve benzen ürünlerindeki fiyatların yükselmesinin önüne teslim etmek için jale benzin fiyatını 15 Mayıs 2022’den bu yana 7,5 TL’de tutmakta. Müstahsil kazanamazken sıkıntılı gelirli vatandaş ise süt ve süt ürünlerini satın almakta zorlanmakta. Bu durum etraf dinamiklerini bozmakta ve masraflarını karşılayamayan üreticilerin süt ineklerini kesip piyasayı terk etmelerine başkaca gâh köylerde benzen kalmamasına neden olmakta. Benzen üretimindeki düşüş eğilimi resmi verilerle ortadayken geçici yerine fiyatların baskılanması ilerleyici süreçte ithalat ile dahi çözülemeyecek pahalılığa gebe bir süt piyasası doğurmakta. Bu ay süt ve peynir fiyatları gerilerken yoğurt fiyatları çakılı kaldı.

Et, tavuk, balık, haya, sıska baklagiller, yağlı çocuk ürünlerinin bulunduğu grupta;

Av sezonunun açılmasıyla balıketinde yüzde 15 gerileyerek Ankara’birlikte eylül ayında averaj 100 TL’den tezgahlarda düzlük buldu. Dana etinin fiyatı geriledi. Tıpkı ayda kuzu hitit fiyatı yüzdelik 7, tavuk hitit yüzdelik 8, husye yüzde 11 zamlandı. Geçen ay küçükbaş üreticileri üzere rapor ettiğimiz kesime çevirme konusu büyük kelle üreticileri üzere üstelik muteber olmaya başladı. Bağan süt fiyatları ve faziletli istihsal maliyetleri dolayısıyla hayvanlarını satan çiftçiler köylerini boşaltırken aile işletmelerinin yerini balaban çiftlikler alıyor, hayvan ve yer servetleri ailelerden şirketlere geçiyor. Bitiren ise alım gücü düştüğünden al ete erişmekte çok zorlanıyor. Baklagillerden nohut, cılız fasulye ve kırmızı mercimeğin fiyatları geriledi. Yeşil mercimeğin fiyatı düştü, kırmızı mercimek ve nohutun fiyatı arttı. Sıska fasulye yüzdelik 21, semirtilmiş tohumların averaj satış fiyatı yüzde 7 yükseldi.

Atlatmak ve tahıllar grubunda;

Karadeniz’den hububat ihracının sürmesine ayrıca küresel buğday, pirinç, arpa fiyatlarında enkaz olmasına rağmen bu ay Ankara’dahi tahıllar yeniden zamlandı. Maaş tabanda ebebulguru yüzde 7, makarna yüzdelik 6 karşılık artışı yaşadı. Pirinç ve irmik fiyatları dahi yükseldi. Un ve atlatmak fiyatı -şimdilik- benzeri kaldı.

Taze sebze-sonuç grubunda;

Taraf pazarlarında maydanoz, kıvırcık kabilinden salata yeşilliklerinin ve pırasa, ıspanak kadar yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yükseldi. Patates fiyatları değişmedi. Soğan ve domates fiyatı geriledi.  Budala, biber, patlıcan, malumatsız fiyatları arttı. Meyvelerden kavun fiyatı gerilerken elma sabit kaldı. Lamba Karpuzu ve çilek fiyatları yükseldi. İncir fiyatı düşerken şeftali, erik üzere anif çekirdekli meyvelerin fiyatı artmaya başladı. Sayı Farkı sebze kg fiyatı 16,56 TL, averaj meyve kg fiyatı 17,81 TL oldu. Hesaplamada 26’sı göveri ve 12’si sonuç görünmek için toplanmış 38 üründeki denk değişimi dikkate makbuz. Averaj meyve-göveri kg fiyatı 17,69 TL adına tayin edildi.

Temel yağ ürünlerinin bulunduğu grupta;

Ayçiçek yağının fiyatı değişmedi. Margarin fiyatı düştü. Zeytinyağı benzeri ayda yüzde 12 zamlandı.

Akıbet takım içre vadi alan gıda maddelerinden;

Çay ve ıhlamur fiyatları gerilerken şeker hastalığı fiyatı sabit kaldı. Raflarda hususi şeker hastalığı markalarındaki tenevvü tutkun halde ve görece düşük pahalı amme üretimi şekerler birlikte marketlere geldiklerinden gelişmemiş süre içinde tükeniyor.  Serencam aynı ayda bal yüzde 27, pekmez yüzde 21, reçel yüzdelik 19, yeşil zeytin yüzde 27, siyah zeytin yüzde 18, baharatlar yüzde 9 zamlandı. Salça yüzde 51 artışla bu ayın en çok zamlanan gıdası oldu. De raflarda salça marklarındaki spektrum de kullanılmamış mahsulün üretimden periferi azalmış durumda.”

Share: