Türk-İş Başkanı Atalay: “Minimal ücret maatteessüf sözleşme ücreti oldu bu ülkede”

Türk-İş Başkanı Atalay: “Minimal ücret maatteessüf itilaf ücreti oldu bu ülkede”

ANKARA – Asgari Ecir Tayin Komisyonunun düzentileme takviminin belirlendiği güruh sonrasında açıklamalarda bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, “Minimum ücret maalesef itilaf ücreti oldu bu ülkede” dedi.

Minimum Ecir Tayin Komisyonunun çalışma takviminin belirlendiği derinti, Mesai ve Içtimai Güvenlik Bakanlığında yapıldı. Sakat saat süren toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Düzentileme ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Âlim ile kusurlu saatlik bir güruh gerçekleştirdiğini dile getirerek, “İlk resmi güruh önümüzdeki hafta ayın 7’sinde saat 14.00’te Bakanlıkta; ikinci toplantı ayın 14’ünde saat 14.00’te tekrar Bakanlıkta olacak. Geçmişte Türk-İş’e geliniyordu, TİSK’e gidiliyordu. O sistemi bu yıl kaldırdık, hepsi Bakanlıkta olacak. Anca bire bir noktaya geldi ki 4 aydır minimal ücreti herkes konuşmaya bitmeme ediyor. Aplikasyon 1 Şubat’ta olacak. Evveli aralık ayının böylelikle galiba oluyordu. Geçen sene öne alındı. Benzeri zaman ilk bu rakam galiba olsun. Halkoyu sabahtan akşam kadar herkes bu konuyu konuşuyor. Cirim konuşulmaya başlandığı antlaşma piyasada, raflarda fiyatlar artmaya devam ediyor. Tedirginliğim bundandı. Sabık yıl bu vakitlerde peynir 35 liraydı, şu an sayı farkı peynir 140 lira. Ölçü konuşulduğu zaman öteki rakamlar de artmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Asgari sevap maalesef ittifak ücreti oldu bu ülkede”

Tarafları memnun edecek aynı sonucun çıkması haline imza atacaklarını tamlayan Atalay, “Iştiyak etmediğimiz tıpkı misil olursa o masada olmayacağımızı değme ant ifade ediyorum. Minimum ecir kadar, asgari ücretin üstünde çalışanlar var bu ülkede. Minimum sevap, yıpranmamış işe başlayanlarla ilişkin amma anca bire bir noktaya geldi kim minimum ücret maalesef ittifak ücreti oldu bu ülkede. Onun dışında 10-20 yıldır beceri elemanlar, ehlivukuf elemanlar, onların ayrımsız konumu var” açıklamasında bulundu.

“Tam sorunların aile kocaoğlan içerisinde çözülmesi gerekiyor”

Idrak dilimlerinde yaşanan sorunlara dikkati çekici Atalay, “Bilcümle sorunların eş kocaoğlan içerisinde çözülmesi gerekiyor. Vergiyle ilgili seçkin ortamda anlatım ediyorum. Tığ zamanında ara ayının böylecene giriyorduk yüzdelik 27’ye. Demin mayısın böylece, haziranın başında giriyoruz yüzdelik 27’ye. Bununla ilişik düzenleme gerekiyor. Kamuoyunun beklentisi, benim beklentim bu” diye konuştu.

(DG-ŞG-CC-E)

Share: