Türk antrenör Başer, Tyson Fury maçına yara püskürdü

Türk aç yumruk oyunu tarihinin önce antrenörü ve acun şampiyonu Sinan Şamil Sam’ın boks yaşantısı boyunca yanı sıra olan Bülent Başer, geçkin tün oynanan dünya şampiyonu Tyson Fury ve Drek Chisora maçını eleştirerek, “Bu iki boksör üçüncü öğün maç yaptılar ve üçünü birlikte Fury kazandı. Albert Einstein’in benzeri sözü vardır; ‘Aynı şeyleri yaparak, ayrımlı sonuçları bakmak aptallıktır’ diye niteleyerek. Bu asıl daima aynı kişilerle tekrarlanan maçlar acun sıralamasında bekleyen özge boksörlere haksızlıktır daha çok buna bir akıbet verilmelidir” dedi.

Türk boks kulübü EC BOXİNG’in esas antrenörlüğünü bile sürdüren ve bugüne büyüklüğünde çokça sayıda acun ve Avrupa şampiyonu yetiştirmiş olan Bülent Başer, Tyson Fury ile Drek Chisora’nın müsabakası sonrası eleştiride bulundu. Başer yaptığı açıklamada, “Bundan geçmiş Klitschko kardeşler apışık ve yenebileceği rakipleri alarak ringde fena hâlde dövüp dünya şampiyonu oluyorlardı. Demin yıpranmamış soy sop boksörler bile tıpkısı yendikleri yumruk oyuncusu ile iki üç posta henüz pik çakıyorlar ve vurup vurup deviriyor, şampiyonluklarını zar ediyorlar. Ben iki misil de tekrarlanan maçlara karşıyım zira bu tam muntazır başka boksörlere haksızlıktır. Eğer tıpkısı karşılaşma ikinci defa tekrarlanacaksa en azından şu kriterleri yerine getirmelidir: Sekizinci-dokuzuncu raunda büyüklüğünde başa baş dövüşürler ve şayet birinin baht yumruğu ile başkası nakavt olursa bu durumda ihtimal diyebiliriz kim, şansa kazandı maçı tekrarlayalım. Bulunmayan iki boksör sonsuz dövüşüyorlar üç öğün yüz yüze geliyorlar ve son yeniden bire bir ise bu yumruk oyunu değil saçmalıktır ve şu dakika acun ringlerinde iri saçmalıklarla uğraşıyoruz buna benzeri sonuç verilmelidir imdi” şeklinde konuştu.

“Ülkemiz cali kemer cenneti oldu”

Antrenör Başer, haddinden fazla fazla yumruk oyunu maçı ile yapmacıklı kamerlerin olduğu vurgusunu yaparak şunları söyledi:

Aynı dünya şampiyonu yılda yeryüzü fazla üç – dört karşılaşma yapabiliyor ve dünya sıralamasında bu şampiyonlar ile ringe geçmek üzere yüzlerce boksör bekliyor. Tamamen televizyonlar dolgunca dünyalık veriyor ve çok izleyici çekiyor diye niteleyerek (körler sağırlar, birbirini ağırlar misali) sürekli ayrımsız kişiler karşılaşma yapıp duruyor. Yumruk Oyunu federasyonları bile şampiyon boksörlerin bu maçlarına müsaade vermezsek gidip apayrı federasyonda dövüşürler ve tığ bile bire bir şampiyondan oluruz diye tek şekilde curcunalı çıkaramayarak seçkin maçı akseptans ediyor, sonuçta onlar üstelik bu karşılaşmalardan ongun mal kazanıyorlar, işlerine geliyor. Yumruk Oyunu yoğun tıpkı spordur dünya sıralamasında birkaç ve özge numaralar dururken elan aşağıdan boksörlerle mücadele etmek boks severleri bu spordan soğutuyor. Sonuç zamanlarda ülkemizde ne idiği belirsiz kemerler ile acun şampiyonu adına kendilerini şampiyon car edenler türemeye başladı. Bunlar gidip apışık mahdut bir rakip buluyorlar ve ağzını burnunu dağıtarak kendilerini şampiyon zar ediyorlar. Bu asıl hileler ileride boks sporuna çok şişman zararlar verecektir. Cins şampiyonların kıymetleri bilinmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Antrenörün matbuat danışmanı Vedat Alyaz ise, “bu karşılaşmadan geçmiş Tyson Fury’in Türk kulübü EC BOXİNG forması altında ringe sâdır çarkıt acun şampiyonu Mahmoud Charr, ile görüşerek kendisiyle ringe çıkacağını belirtmesine karşın, son anda gene Chisora ile ringe çıkmayı tercih etti bu bir saçmalıktır. Yıllardır tığ bu maçı bekliyoruz ve bizim kadar çok sayıda yumruk oyuncusu acun bökelik maçına türe ettiği halde beklemesine rağmen gidip tıpkısı kişilerle yüz kere ringe çıkıyorlar” sözlerine vadi verdi. – HAMBURG

Share: