Tuluma düşkünlük sardı, demincek Türkiye’nin seçkin yerine satışını yapıyor

Tuluma zül sardı, şimdi Türkiye’nin her hesabına satışını yapıyor

Kurduğu Gayda Atölyesiyle Gayda geleneğini sürdürüyor

RİZE – Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine kapalı Komilo köyünde kurduğu Tulum müzakere Atölyesi’nde, ailesiyle bu arada gayda müziği ve kültürünü gelecek nesillere aktarıyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde faal 31 yaşındaki Açık Deniz Dervişoğlu, Ankara’da Gazi üniversitesinde okuduğu antlaşma kampüste arkadaşlarıyla gezerken karşılaştıkları kemençe çalan birini görünce arkadaşları ortada güzeşte diyalogda Dervişoğlu’na ‘Sen pekâlâ Karadenizlisin, kemence çalmayı bilmiyorsun’ dediler. Bunun üzerine Dervişoğlu’dahi arkadaşlarına kendi yöresinde kemençe değil Tulum çalındığını söyledi. Arkadaşlarıyla geçirdiği diyalog üzerine Dervişoğlu Tuluma nikbet sardı. Tulumun yapımını sanmak talip Dervişoğlu, geçmiş ilkin Ankara’birlikte tulumu öğrenmeye çalıştı elan sonrasında ise tulumu yöresinde açmak istedi. Tekrardan Rize’ye dönen Dervişoğlu, Çamlıhemşin ilçesinde ustası Bülent Bekar’ın sebebiyle tulumun ve çibunun kuşkusuz yapılacağını öğrendi. Henüz bilahare namına ayrımsız Tulum Atölyesi kuran Dervişoğlu atölyesinde ailecek tulum ve çibun yaparak satıyorlar. Tulum Türkiye’nin birlikte Yurtdışından bile murat görüyor.

Gayda işine elbet başladığını anlatan Engin Dervişoğlu, “Ankara’da üniversite okuyordum. Orada arkadaşlarımla kampüste gezerken benzeri kemençeci vardı. Bana arkadaşlarım mizah yaptılar. Sen nasıl Karadenizlisin kemençe çalmayı bilmiyorsun gibilerinden mizah yaptılar. Bende bizim oralarda kemençe değil tulum çalınır dedim. Böylelikle gayda içime kayran etti. Henüz sonrada araştırmaya başladım. Tulumun nasıl yapılacağına dair. En başta tulumla ait hiçbir özdek bilmiyordum. Elan sonrasında Çamlıhemşin’da bulunan benzeri akrabamız bana Çibun gönderdi. Onla tulumu öğrenmeye başladım. Elan sonrasında zaten değişmeyen verdim ve okulumu Rize’de devam ettirdim. Tulumu birlikte ustam Bülent Bekar’dan öğrendim. Ustamın emeği bana çoktur. Ondan gördüklerimle yola çıkarak kendimi geliştirdim. Terbiye hayatım süresince hem sınavlarıma çalıştım hem üstelik tulumda kendimi geliştirdim” ifadelerini kullandı.

“Burada ailecek çalışmaya devam ediyoruz”

Gayda işini ailecek yaptıklarını söyleyen Dervişoğlu, “Bu atölye birlikte şöyle tıpkı himmet ortamı var. Babam, daha çok ahşap işlerinde ve ten işlerinde çalışıyor. Annem Tulumların dikimini yapıyor. Eşim ise sosyal iletişim araçları ve genel ağ sitemiz üzerinden yazan müşterilerimize karşılık veriyor. Köle burada işin beceri detaylarında çalışıyorum. Burada ailece çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Daraç dışında de irade var”

Tulumun Az dışından bile temenni gördüğünü ifaden ede Dervişoğlu, “Türkiye’nin neredeyse bilcümle ilçelerine tulumun öğrenme aşaması olan çibunu gönderdik. Türkiye’birlikte neredeyse çibunu almayan kaymakamlık kalmadı. Tulumu ise neredeyse hep illere gönderdik. Az dışında birlikte rica var. Malta adası olsun, Fransa, İngiltere, Almanya, Azerbaycan ve Yunanistan kadar ülkelere tulum gönderiyoruz. Tuluma Almanya’de kim gurbetçi Türkler bundan sonra rabıt gösteriyorlar ama yabancılara da gayda satışımız oluyor” şeklinde konuştu.Share: