TÜBİTAK Başkanı Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Veri ve Danışma Merkezi’ni ülfet etti

Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Marifet ve Nutuk Merkezi’ni görüşme etti.

Mandal, ülfet sonrası, iklim konusunun parçalanmamış dünyanın gündeminde olduğunu söyledi.

Her yerde, abuhava konusunda öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasının amaçlandığını kaydeden Mandal, “Programın ana amacı 5 çağ boyunca hem Dumlupınar BİLSEM’bile aldıkları yetişek akabinde birlikte sahada değişik mütenavip yenilenebilir enerji kaynakları üzerine durumunda ziyaretlerle bunu gerçekleştirecekler. Şu anda sadece Türkiye’nin değil dünyanın en mefret gündemi olan abuhava değişikliği konusuna birilerinin hal bulup, birilerinin geliştirdiği teknolojiyi bizde kullanalım anlayışı yoktur.” dedi.

Hasan Mandal konuşmasının devamında gençlere ve çocuklara güvendiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye bu anlamda ne eyvah ki lüzumlu önlemler alınmazsa ilerde iklim göçmeni oluşturabilecek aynı devlet noktasında. Amma gençlere, öğrencilere, çözüm önerilerine baktıkça ben bundan geleceğimiz açısından yani sadece bizim amacıyla değil, özellikler gelecek nesiller açısından balaban benzeri imge görüyorum. Bu umudu hemen burada değil Türkiye’nin seçme durumunda ülfet ettiğimiz antlaşma bu çocukların, gençlerin heyecanı. Bunu iki hafta geçmiş hep Türkiye’den mevrut gençlerle 81 ilden mevrut gençlerle Samsun’da yaşadık TEKNOFEST’te.”

Share: