Trabzonspor’un Ajax’tan kadrosuna tavlandırmak istediği Naci Ünüvar’a vatandaşlık engeli

HOLLANDA ekiplerinden Ajax forması giyen 19 yaşındaki dinç futbolcu Naci Ünüvar’ın Trabzonspor’a transferi konusunda  tek engelin ‘Türk vatandaşlığı” detayı olduğu ortaya çıktı.

Ajax CEO’su Edwin van der Sar, İstanbul’daki şampiyonlar ligi kura çekimi sonrası yaptığı açıklamada Naci Ünüvar için ise “Naci, kâmil tekniğe ehil bir aktör. Ajax akademisindeki çok nazik tıpkısı kabiliyet.  Umuyorum ki Türkiye’da müddet almak onun amacıyla gür peki” diye niteleyerek konuştu. Edwin van der Sar’ın bu açıklaması, Naci Ünüvar’ın Trabzonspor’a kiralık transferinin tamamlandığı şeklinde yorumlandı.

Ancak Hollanda Postası’na konuşan dinç kabiliyet  Trabzonspor formasını giymeyi çokça istediğini yegâne engelin ‘Türk vatandaşlığı” olduğunu söyledi.Trabzonspor, Naci Ünüvar’ı kiralık adına kadrosuna katma konusunda kısık uzaklık ikmal etmesine karşın, transferin gerçekleşmesi vatandaşlık engeline takıldı. Tüvana topçu, Hollanda Postası’na yaptığı özel açıklamasında teklifi doğrularken, transferin daha gerçekleşmemesinin biricik nedeninin Türk vatandaşlığı bulunmamasından kaynakklandığını söyledi. Familya, zinde yeteneğin çabuk bire bir şekilde Türk vatandaşı olması üzerine girişimlere başladı.

Ünüvar, proses üstüne yaptığı açıklamasında “Peki, Trabzpnspor’dan alıntı tekili aldığım doğrudur. Ailem, bu konuda biraz kere Trabzonspor ile görüşmeler yaptı. Transferim amacıyla esasta rastgele madde tamam. Tek bariyer, benim şu anda Türk vatandaşı olmamam. Esasta ailemin Hollanda vatandaşlığı yanında Türk vatandaşlıkları birlikte var. Fakat ailem beni doğumumdan sonradan nüfusa kayıt ettirmemeiş. Biz dahi bu konuda biraz ihamakar davrandık. Deminden da 19 yaşında olduğum için yetişkinler grubuna giriyor ve benzeri yabancının Türk vatandaşı olabilmesi üzere yapması gerektiklerini köle yapmam gerekiyor. Bu proses dahi detaylı devir algı üzere görünüyor. Ailem, Türk vatandaşlığını hızlı bir şekilde alabilmem üzere kolları sıvamış durumda, ama takatli kolay görünmüyor. Eğer alıntı dönemi sona ermeden geçmiş Türk vatandaşı olabilirsem, o antlaşma Trabzonspor’a transferim gerçekleşebilir. Sayın Abdullah Orion, beni takımda Türk stasüsünde oynatmak istiyor, ecnebi statüsünde değil. Demin bekleyip göreceğiz. Umarım, Türk vatandaşlığını çokça bodur müddet içerisinde alabilirim” ifadelerini kullandı.

Share: