TRABZON’DA RİSKLİ 450 YAPI İÇİN ‘YIKILSIN’ ÇAĞRISI

KARADENİZ’da 6 ili havi ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’ çerçevesinde; bölgede 19 bin akaret dere, 131 bin ark dere ile 1430 kilometre defa ağı üzerinde yapılan incelemede tespit edilen riziko altındaki 1950 yapıyla ilgili katabolizma süreci bitmeme ediyor. Trabzon’bile dere yatakları ve eğik arazilerde 450 riskli yapı tayin edildiğini belirten Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Büro Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, “Benzeri an önce belirleme edilen riskli yapılar yıkılmalı ve insanlar güvenli alanlara taşınmalı” dedi.

Toptan abuhava değişikliğinin etkilediği Karadeniz’bile şiddetli yağışlarla gelişigüzel duygusal ve servet kayıplarına sebep olan dominant ile heyelanlar üzerine Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’u kapsayan 15 maddelik ‘İklim Değişikliği Gösteri Planı’ hazırladı. Bu kapsamda; bölgede 19 bin akar öz, 131 bin arık öz ile 1430 kilometre kez üzerinde inceleme yapıldı. İncelemede, önceki etapta dere yatağında bulunan ve abuhava değişikliği zımnında risk altında olan yapıların taşınması gerektiği belirleme edildi. Vekâlet eliyle yapılan çalışmada, Trabzon’de dere yatağı yakınında mevcut, başat ve heyelan riski taşıyan 450 çatı belirlendi. Bölgede riskli binalarda etkili 2 binden aşkın eş, kentsel inkılap kapsamında inşa edilecek kullanılmamış konutlara taşınacak.

‘RİSKLİ BİNALAR BİR AN EVVEL YIKILMALI’

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, global abuhava değişikliğine merbut olarak bölgede artan yağışların yeğin ve göçü riskini de artırdığını söyledi. Hacıfettahoğlu, “Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla Trabzon’de dere yataklarında 450 riskli yapı tespit edildi. Bu himmet şu anda bakanlığın elinde fakat daha uygulamaya çevrilmiş ayrımsız emek yapılmadı. Tespiti yapılan binaların benzeri an önceki yıkılması ve insanların üstelik kıygın edilmeden başka alanlara taşınması önem en etmektedir” diyerek konuştu.

‘İNSANLAR GÜVENLİ ALANLARA TAŞINMALI’

Son yıllarda bölgede mütezayit yağışların kuraklıkla ilişkili olduğunu belirten Hacıfettahoğlu, “Toptan abuhava krizi böylelikle akıbet yıllarda kalan yağışlar bölgesel yerine elan fazla hınç oluşturmaya başladı. Yağışlar ince müddet yağmayıp kuraklığa etken oluyor sonrasında amiyane bir bölgeye aşkın miktarda yağış dökülüyor. Bu üstelik hem sel ve taşkınlara hem birlikte heyelanlara sebebiyet vererek duygusal ve para kaybına dönüşüyor. Nezaret bunun önüne geçebilmesi için bir zaman evvel bu binaların yıkımını sağlamalı ve buralarda kıpırdak insanları tehlikesiz alanlara taşımalı” dedi.

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerince birlikte riskli yapıların koordinatlarının tayin edilerek bakanlığa gönderildiği, bu yapılarda yaşayanlar üzere arsa tahsisleri gerçekleştirilen basamak ihtiyaçları amacıyla üstelik TOKİ tarafından faaliyet yürütüldüğü belirtildi.

Share: