Tokat haberi! Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

TOKAT – Tokat’ta, büyülüğü ile gayrı türlerine göre ilgi calip velikan cinsi tavşanlar görenleri şaşırtıyor.

Soğucak bağlarında hobi olarak kümes hayvanları besleyen Mehmet Bingöl, yaklaşık 2 yıldır velikan cinsi tavşan yetiştiriyor. Beslediği onlarca cinste kanatlı kümes hayvanı arasında büyüklüğü ve kilosu ile değişik tavşan türlerinden ayrılan tavşanları görenleri şaşırtıyor. Kısaca kendisine 8-12 kilo beyninde büyüklüğe vasıl tavşanların deri verimi oldukça erdemli. Yılda 5 misil yavrulayabilen tavşanların yavruları 10 gibi bodur benzeri sürede gözü açılıyor.. 40-45 günlükken sütten kesilerek yem yemeye başlayan tavşanlar bu özellikleri ile dahi sargı görüyor. Özge türlere bakarak pati ve baş yapılarının az çok balaban olan velikan cinsi tavşanların yetişkinleri 2 bin liralık yavruları 400 liradan almaç buluyor.

Mehmet Bingöl, velikan cinsi tavşanların arz şişman özelliklerinin kulakları ve patilerinin uzunluğu ile kiloları olduğunu belirterek, “Kulakları 20 santimetre ve eğin geliyor, anaçları 8-10 kilograma ulaşıyor. Biz bu işe internette görerek uğraşı yerine başladık. Esen olsun sayın vekilimiz Yücel Keder beyde bu konuda bize destek verdi” dedi.

Büyük tavşanlara oldukça pahal rica olduğunu belirten Bingöl, “Zaman yavrularını verdik. İl dışından Antalya, Batman, Trabzon’dan kâm var. Seçkin molekül zamanlandı ama bunlar biz zam yapmadık. Yavruları 400 liradan başlıyor. Anaçlar ise 2 bin teklik” diyerek konuştu.

Share: