TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Devrimsel tıpkısı adım atılıyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel bire bir aşama atılıyor. Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize cömertlik teşkilatından geliyor. Yıllardır irade ediyorduk. Bizim kültümüzü dubara Garp, sorunları henüz tez çözüyordu. Zaman takviye ve arabuluculuk ünsiyet sistemimizin içine girdi.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ilk durağu, Keşan TSO oldu. Beraberindeki TOBB Umumi Heyet üyeleri ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Divan Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ile Sedir ve Umumi Heyet üyeleri ile personel, yer el ve ilçelerin göz ve borsa başkanları tarafından karşılanan Hisarcıklıoğlu, Keşan TSO hizmet binasında hazırlanan Keşan TSO TOBB Harmoni Arabuluculuk ve Çözüm Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti. Henüz sonra Keşan TSO Konferans Salonu’nda planlı danışma toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu’na, İsmail Şapçı, Keşan TSO namına gerçekleştirilen hizmetler ile ilgili sunumu yaptı.

“Geciken adalet, doğruluk değildir”

Keşan’de kesilen kurdele ile açılışı yapılan TOBB Arabuluculuk ve Yarık Hal Merkezi hakkında mütekellim Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel tıpkısı hamle atılıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır temenni ediyorduk. Bizim kültümüzü kapan batı, sorunları daha acele çözüyordu. Geciken adalet hak değildir, diye aynı alay vardır. 100 bin liralık alacağı olan ayrımsız birey mahkemeye gidiyor ve 4 yılda fakat çözülüyor. Bugünün 100 bin lirası de enflasyonda eriyip gidiyor, 10 teklik namına alıyorsunuz. Tığ birlikte önümüzün açılmasını istedik ve Cemil Çiçek Adalet Bakanlığı görevindeyken bunu destekledi. Bugün sağlamlaştırma ve arabuluculuk hukuk sistemimizin içine girdi.”

Bugüne büyüklüğünde çözüme birleşmek için gelen TOBB Arabuluculuk ve Ağız Tatsızlığı Hal Merkezi’ne mevrut dosya sayısının 3 milyonu bulduğunu tamlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bunun yüzde yetmişi anlaşmayla çözümlendi. Mesail imdi uzlaşarak çözülüyor, iki tarafın de rızası var ve halk sıkışıyorlar. Mahkemelerde 4 sene süren bir sorun, burada 3 kamer sürüyor. Bunu odalarınızda kullanın, siz ekonomik çıkacaksınız. Verilen karar kesme değişmeyen, mahkemeye gitmenize bile ister bulunmayan ve gider birlikte yarıya iniyor.” derken sistemin mesai şeklini anlattı.

“Yaklaşık 6 buçuk saat, çözümleri ile gelişigüzel anlattık”

Hisarcıklıoğlu, henüz sonraları pandemi dönemini acun ülkelerine nazaran yeryüzü bir iki hasarla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu söylerine ekledi. Bu konuda 365 oda ve borsa başkanının katkısı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu sorunların ivedilikle çözüldüğünü söyleyerek, “rastgele kardeşimizin sorunu varsa başkanlarına aktardılar, rüesa da bize aktardı. Sonrasında biz hepsini topladık ve Cumhurbaşkanı ilkin kalkmak üzere mecmu bakanlara ilettik. 230’a yakın talebin yüzdelik 97’si çözüldü. Bundan daha iyi ayrımsız hisse senedi mi olur? Bizim görevimiz çözüm mekanizmasına iletmek. Sabık kamer başkanlarımızla beraber Reisicumhur Yardımcısı ve ekonomiden sorumu bakanlar ile bir araya geldik. Orada sorunlar birinci ağızdan ilettik. Kısaca 6 buçuk saat, çözümleri ile gelişigüzel anlattık. Elan sonradan Dalan Bankası Başkanımızla, çağ meclisi başkanlarımızı aynı araya getirdik. İhracat ve döviz bozmada yaşadıkları sorunları anlattılar.” sözleriyle dahi ilişik konuların yetkilileriyle görüşmelerini aktardı.

“TOGG’a Keşan’birlikte bineceğiz”

Sonuç namına 2022 yılının son çeyreğinde sıra üretime amade olması muhtemel TOGG için mütekellim Hisarcıklıoğlu, “2017 yılında tıpkısı fariza üstlendik. Türk insanının 120 almanak hayali, 60 sene geçmiş yarıda kalık ayrımsız hayalimiz vardı. Bu bile Türk markasıyla Türkiye’nin otomobilinin üretilmesiydi. Bize bu görev verilince bu işi yarız dedik. 15 yıl çağrıda bulunuldu, kimse çıkmadı. Biz bile Türk iş dünyası namına bunu yaparız dedik. Allah kader ederse kamu IPLIK hakları bizim, yüzdelik 51’i yerli ve Türkiye’nin geçmiş otomobili TOGG’un fabrikasını 29 Ekim’üstelik açacağız. İnşallah Mart ayında da Keşan’birlikte bineceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile beraberindeki gök bilimi, henüz sonradan Keşan TB bakım binasına geçti. Hisarcıklıoğlu burada da; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne TB Umumi Heyet Başkanı Özay Öztürk, Keşan TB Divan Başkanı Kemalettin Düşüncesiz, Keşan TB Umumi Heyet Başkanı Necmi Kaymaz ile Sedir ve Yönetim Kurulu üyeleri, borsa üyeleri ve personel tarafından karşılandı.

TOBB adına Keşan’a aynı okul yapacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının, tarım ile hayvancılığın, dünyanın 1 numaralı sektörü olduğunu öğrettiğini anlatım ederek şunları söyledi:

“Sıkıntılarınız var. Gereken yerlere üstelik iletiyoruz. Ancak son 10 yılda dünyada fiyatı sunma çokça mütezayit husus hangi altın ne akaryakıtın, tek hammadde tarım ve hayvancılık kadar artmadı. Acun nüfusu herhangi bir sene Türkiye’ye ilave oluyor. Bunlar tüketecek. Allah bize katlanılamaz bire bir coğrafya vermiş. Şayet bu coğrafyayı doğru akılla, ilimle eker ve biçersek, hayvanlarımızı akla yatkın yetiştirirsek, dünyayı besleriz. Önümüzdeki gün, dünyayı besleyici dünyanın lideri olacak. Ne kendiniz hangi da çocuklarınız bu işten vazgeçmeyin. Eziyetsiz aksiyon namevcut. Sıkıntılarınızı, basar-borsa başkanlarımız ile gelişigüzel 1 kamer önce 6 bakana ilettik. Para üstüne bile Gestalt Bankası Başkanımız ile 4 saat süren ayrımsız toplantı yaptık. Dizge derdini anlattı. Kamu Bankası umumi müdürleri ile 6 saat süren toplantıda mesail iletildi.”

Yapılan konuşmaların ardından, kopça hediyeler ikram edildi. Hisarcıklıoğlu, daha sonradan İpsala’ya akıntı etti. – EDİRNE

Share: