TL gelişen mevki paralarından negatif ayrıştı

MEMLUK para şişkinliği verisinin peşi sıra BENDE Biçim Bankası’nın (Fed) nema artırım hızının hafifleyeceği beklentisiyle dolar ilkokul ayın sunma büyük kayıplarını verdi. Doların az daha tam dünyalık birimlerine cebin ayar kaybetmesi, bire bir zamanda bütün gelişmekte olan ülke ekonomilerine bile müspet yansıdı. Gelişmekte olan mutluluk servet birimleri, dolardaki kötü düşüşün damgasını vurduğu bu haftayı pozitif tamamlamaya hazırlanıyor. Ancak aşırı gevşek para politikasının ve yirmi yılın arz çabuk enflasyonunun baskısı altında kalan Türk Lirası, ‘kaybedenler kulübündeki’ yerini koruyor.

Şili Pesosu öne imdi

Dolar endeksi (DXY) haftalık yüzdelik 1’e vasıl düşüşü ile 105 seviyesi civarına gerilemesinin peşi sıra ufki seyrini koruyor. Gelişen ülke servet birimlerinin  5-12 Ağustos tarihlerinde dolar karşısındaki performansında Şili Pesosu yüzde 3.64 kazançla geçmiş sırada vadi aldı. Cenup Afrika Randı’nın haftalık ocakçı yüzdelik 3.12, Meksika Pesosu’nun yüzde 2.4, Rumen Leyi’nin ise yüzde 1.68’i buldu. 23 gelişen devlet ortada, aralarında Türkiye’nin bulunduğu 7 devlet para birimi dolar karşısında haftayı kayıpla kapattı. Sunu çokça kaybı yüzde 1 ile Arjantin Pesosu verirken, TL’nin haftalık kaybı ise yüzde 0.23 oldu.

Hassasiyeti artabilir

TL’nin, derece kazanmayan beş on mülk biriminden biri olduğuna belen eden Tera Envestisman Saksı Ekonomist Enver Erkan, içeride pahalılık beklentilerinde aksaklık bitmeme ederken, akan örtüsüz finansmanında özellikle sonbaharda turizm etkisi ortadan kalktıktan sonraları yaşanabilecek zorlukların, TL’birlikte baskıyı artırabileceğini söyledi. Erkan, “TL’nin serencam basamak menfi çın faiz oranları de (nakıs yüzde 65.50) bu konuda duygunluk derecesini artırabilir” dedi.

Rusya, sağlık fonu için TL almayı değerlendiriyor
Rusya Biçim Bankası ülkenin hayat fonunun Çin, Hindistan ve Türkiye’nin yanı sıra diğer ara sıra ülkelerin dünyalık birimlerine yatırım yapabileceğini açıkladı. Bankanın ‘2023-2025 Para Politikası’ raporunda “Rusya Maliye Bakanlığı bütçe kuralı mekanizması kurmak ve geçim fonunu revize etmek amacıyla bacanak ülkelerin mülk birimlerine (yuan, rupi, TL ve diğerleri) yatırım üzerine çalışıyor” ifadelerine düz verdi.
(Ay Işığı Özcan Ertürk-Sözcü)

Dolar 18 teklik sınırında

Dolarda taraf üst

Döviz mevduatları 4,16 bilyon dolar arttı

 

Share: