TİSK Başkanı Akkol, “Asgari ücrete remiks oranı ne olacak?” sorusunu yanıtladı: İşverenler namına taşın altına elimizi koymaya hazırız

Milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği minimum ücret zammında maraton başladı. Mücahede ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilimci ile TİSK ve TÜRK-İŞ Başkanları ortada zaman ciddi bir doruk gerçekleşecek.

“İŞVERENLER NAMINA TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYMAYA HAZIRIZ”

Toplantı öncesinde matbuat mensuplarının yönelttiği “Minimal ücrete remiks oranı hangi olacak?” sorusuna cevap ceren TİSK Başkanı Müstakil Burak Akkol, konunun konuşulmasının şu zaman üzere çokça er olduğunu anlatım ederek “Son 2 minimum ücretteki üçlü atık imzayı çok önemsiyorum. Bu kuma mutabakatın bu çevrim için üstelik de bitmeme etmesini istiyoruz. Biz işverenler namina taşın altına elimizi koymaya hazırız” diye niteleyerek konuştu.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Minimum ücreti, yasa gereği işçi, çalıştıran ve hükümetten 5’er temsilci oluşmak amacıyla 15 kişiden oluşan Minimal Sevap Tespit Komisyonu belirliyor. Komite, eskimemiş minimal ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört defa toplanıyor. Bakanlıktaki önceki toplantının arkası sıra Alt Kurul, iştirakçi, çalıştıran aile sahipliğindeki toplantıların peşi sıra son toplantısını gine bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği encümen, yeryüzü beş altı 10 üyenin katılımıyla toplanıp, fikir çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı akseptans ediliyor.

MEVCUT ASGARİ SEVAP HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE?

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan minimum ücrete, şişkinlik nedeniyle temmuzda tıpkı mesafe remiks yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla minimal ücret 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

Share: