Tırpanla esrar biçen çiftçiler, stabil işlerini şarkılarla eğlenceye dönüştürüyor

Balkı ile Iğdır sınırındaki 2 bin 500 rakımlı Sinek Yaylası’nda çiftçiler, kışın hayvanlarına yedirecekleri otları tırpanla biçerken şarkılar söyleyerek mütehammil işlerini eğlenceye dönüştürüyor.

Balkı’nın Taşlıçay ilçesine 30 kilometre uzaklıkta olan ve Iğdır sınırında kâin yayla, gelişigüzel sene baharat ve yaz mevsiminde çokça sayıda göçebe ile rençper aileye aile sahipliği yapıyor.

Yaylada aynaz ve sulak yer yapısı dolayısıyla tarım makinelerinin giremediği yahut kullanılmasının tercih edilmediği alanlarda çiftçiler, tırpanla sarıkız biçiyor.

Her çevrim gruplar halinde günlük yevmi usulü müteharrik işçilerle araziye çıkan çiftçiler, tırpan sallıyor. Bölüm boyu tarih altında çalışan çiftçiler, zorlu işlerini Kürtçe şarkılar söyleyerek eğlenceye dönüştürüyor.

Çiftçiler, yaz mevsimi süresince biçtikleri otları güneşte kuruttuktan sonradan kışın hayvanlarına pekiştirmek amacıyla köylerine götürüp istifliyor.

“Çalgı Orağı işi çokça zordur ve sistem bunu yapamaz”

Ön halkından Mualla Yolu, AA muhabirine, çocukluğundan bu yana tırpanla keyif biçtiğini ve gücü yettiğince çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Kışı Iğdır’bile geçirdiklerini, yaz aylarında de Cibin Yaylası’ndaki köylerine geldiklerini anlatım fail Yolu, şöyle konuştu:

“Hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. İlkbaharda yaylada mevcut köyümüze geliyoruz ve daha sonradan bile sırlar biçmeye başlıyoruz. Sabık sene susuzluk olduğu için burada otun durumu bol değildi. Sabık seneye göre bu sene otun seviyesi çok ongun. Kısaca benzeri aydır burada tırpanlarla keyif biçiyoruz, inşallah 15 güne büyüklüğünde işlerimizi bitireceğiz. Otları tırpanlarla biçip tırmıklarla topluyoruz. Traktörle balya yaptıktan sonra Iğdır’a götürüyoruz. Bu şekilde kışın hayvanlarımızı besliyoruz. Tırpan işi haddinden fazla zordur ve hep bunu yapamaz. Dedelerimizden bize kalma bir meslektir ve bunu devam ettiriyoruz. Tırpan dokunaklı bire bir gelişim olduğu üzere gençler çokça fazla öğrenmiyor.”

Hareketli gruplar halinde sarıkız biçmenin haddinden fazla zevkli olduğunu anlatan Yolu, “Günce yevmiye olarak etkin eşhas 300 lira alıyor. Buranın arz hareketli yeri, güzelce havası ve suyudur. Buradaki su haddinden fazla itici ve tadı da çokça pir. Bizim köyün arazisi biraz bek ve sulu olduğu amacıyla traktörler stabil çalışamıyor. Bu yüzden biz bile tırpanla biçiyoruz. Ata mesleğini bitmeme ettiriyoruz.” dedi.

Üniversite öğrencisi Serhat İtku ise ilk defa bu yıl tırpanla keyif biçtiğini ve günlük gündelik karşılığında fiilen okul harçlığını çıkardığını belirtti.Share: