Timbir kesim toplantısı Erzurum’da yapıldı

Türk İnternet Medya Birliği Şarki Küçük Asya Nahiye Toplantısı Erzurum’de yapıldı.

Erzurum Bakir Iletişim Araçları Derneği familya sahipliğinde Müceldili Konağı’nda düzenlenen toplantıya konuşan İnternet Iletişim Araçları ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Başkanı ve Türk İnternet Iletişim Araçları Birliği (TİMBİR) Sözcüsü Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Küçümseme Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Afşar, Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Elif Kayaç, Dr. Tavır Panturanist, Proje Koordinatörü Abdurrahman Katarakt ve Veca, Kars, Erzincan illerinden mevrut memleket temsilcileri ile ERMED yönetim kurulu Başkanı Gamze İspirli ve umumi heyet üyeleri katıldı.

Düzenlenen toplantıya benzeri müddet geçmiş Alanya’bile meydana mevrut tıpkı gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden Sabah Gazetesi Amasya muhabiri Ferhat Lap’ın adı verildi.

Toplantıda mütekellim Dr. Süleyman Basa, firez haberciliği, turizm haberciliği, somut sıfır kültürel bırakıt haberciliğinin ilerleyici dönemlerde ehemmiyet kazanacağını vurguladı. Basa, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Tığ, TİMBİR olarak yaklaşık 10 yıldan beri mukavim çok proje yapıyoruz. İhtiyaç noktasında üstelik projeler yapıyoruz. Gördük ki zat ilini lanse etmek, kişi ilinin kültürel değerini, turizm değerini yaymak değişik benzeri konu. Bu konuda kendimizi zahir geliştiririz derken bu proje ortaya imdi. Bu proje Hars ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla destekleniyor. 7 ilde bunu yapmış olacağız. Denizli, Bursa, Antep, Urfa, Samsun illerine gideceğiz ve o bölgedeki gazeteci arkadaşlarla ekin ve turizm haberciliği noktasında ne nev icraat tahsis etmek lazım, nelere ilgi eylemek lazım üstüne bu projenin mefret sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. Türkiye’nin seçkin yerinde iyicene şeyler yapılıyor. Bunları tanıtmak dahi bize düşüyor. Matbu gazetecilik kendisini internet haberciliğine döndürdü. Yıpranmamış aynı internet yasası artık, ilk kez internet habercilerinin tıpkı tanımı oldu Türkiye’de. Bu haddinden fazla yetişkin bir şeydir.”

TRT Erzurum Radyosu’nda Timbir Anlatıldı

Bir müddet önceki kuruluşu tamamlanan Türkiye İnternet Medyası Birliği yapılanmalarını çabucacık sürdürüyor. Esbak planlı Firez ve Turizm Haberciliği paneli öncesinde TRT Erzurum Radyosuna konuk olan Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Meze Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Afşar, ve ERMED Başkanı Gamze İspirli, yaptıkları çalışmalar üzerine bilgelik verdiler. Anonsör Alkın Tolga’nın sorularını yanıtlayan konuklar Erzurum Medya Derneği’nin tıpkı sene içre yaptıkları çalışmalara birlikte övme yağdırdılar. Türkiye’de İnternet Medyasının bir tane ses olabilmesi üzere TİMBİR’i kurduklarını hatırlatan Dr. Basa, bundan ahir projelerinin artarak devam edeceğini dile getirdi. – ERZURUM

Share: