Terörden arındırılan Tendürek’te dağcılar zirvede Türk bayrağı açtı

Van’da düzenlilik güçlerinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek’e dağcılar istekli tırmanış gerçekleştirdi.

Dert’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri ortada kâin Balaban Tendürek (3 bin 533 metre) ile Âdeta Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, akıbet zamanlarda hesaplı operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren asayiş güçleri, başlangıçta bir nice şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak tehlikesiz arkaç getirdi.

Güvenli arkaç getirilen dağda doruk heyecanı

Akşehir Etkin Dağcılık Eğitim Merkezi (AKADEMİK) Başkanı Alay Çini, AA muhabirine, kip coğrafyası ve volkanik yapılarıyla bildik dağda doruk yolculuğunu anlattı.

Tendürek tırmanışı için düzenlilik zımnında etraflı yıllar müsaade beklediklerini anlatan Çini, “AKADEMİK kulübümüz ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Balkı İl Temsilciliği organizesinde 13 dağcıyla askerimizin belirlediği rota doğrultusunda zirveye çıktık. Terörden arındırılmasıyla zirveye gezinti imkanı bulduk. Bölgede birçok şehit verdik, gazilerimiz vardı. Şehitlerimize yakarış ettik. Gözyaşlarımızı tutamadık. İniş öncesi da İstiklal Marşımızı söyledik, Türk bayrağı açtık. Duygularımın tarifi bulunmayan.” diye konuştu.

Zirve yolculuğu 3 saat sürdü

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü olan Çini, grupta şehit köy korucusunun oğlunun de düzlük aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Doruk yolculuğu 3 saat sürdü. Imdi huzurun bilgili olduğu bölgede dağcılık faaliyetlerinin yapılacak olması gelgel ve mutluluk kaynağımız. Alp asayiş güçlerimizin cebin teri ve kanlarıyla terörden temizlediği yerde duygulanmamak elde değil. Çokça sayıda zirveye çıktım hiçbirinde bu kadar hüzünlenmedim. Bu zamana kadar Tendürek zirvesine resmi ve aç tırmanış gerçekleştirilmedi. Bu zamanda bize kader oldu. Tanrı devletimize arıza vermesin. Yiğit leşker, polis ve jandarmamızın ayağına taş değdirmesin.”

Share: