Terme’de 4 bin titrem soya yetiştirilmesi bekleniyor

Samsun’un Terme ilçesinde soya hasadına başlandı.

Terme Tarım ve Orman İlçe Müdürü Tuncay Çipo, AA muhabirine, dünyayı mugaddi nebati ürünlerden soya fasulyesinde ekiliş alanlarının artırılmasına müteveccih emek yapıldığını söyledi.

Soyanın mazruf bakımından zenginliği zımnında sanayide tor madde olmasının yanında yemleme sanayisinde üstelik kullanıldığına bel fail Çipo, “Akıbet yıllarda ülke genelinde 150 bin ile 180 bin ton arasında rekolte elde ediliyor. Bunun yüzde 98’i Adana, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Samsun illerinde gerçekleştiriliyor.” dedi.

Çipo, kentin 20 bin dekar olan soya üretim alanının 13 bin dekarının Terme ilçesinde bulunduğuna dikkati çekerek, “Soya Fasulyesi hasadının 20 ahit içre tamamlanması öngörülüyor. Dekarda ortalama verimimiz 300 kilo düzeyinde. Tahminî 4 bin titrem istihsal bekliyoruz.” diyerek konuştu.

Soyanın, içerdiği nitrojen cihetiyle sonraları ekilecek ürünün üretimini dahi verimli hale getirdiğini vurgulayan Çıpa, şunları kaydetti:

“Terme ilçemizde ekim alanlarımızın iri kısmı fındık alanı. Akabinde toprak ziraatine akıllıca yerlerde özellikle çeltik ve soya fasulyesi üretimi yapmaktayız. Devletimiz da soya fasulyesi ürününün üretilmesine yönelik motivasyon vermekte. Güzeşte yıl 38 liralık olan motorin ve tezek desteği, bu yılın ürünü üzere 146 lira namına açıklandı. Çiftçilerimize artımlı tıpkı sezon diliyoruz.”

İlçede 35 dekar arazide soya üreten Nihat Akdeniz da verimden memnun olduğunu dile getirerek, “Mevki ekonomisine katkıda bulunduğum amacıyla mutluyum. Soya Fasulyesi, devlet ekonomisine oldukça yardım sağlayıcı bir üründür.” dedi.

Share: