Teknofest’in “Sunma İyi Bando Ruhu” Ödülü, Seytim Roket Takımına

Teknofest 2022 Roket Yarışması’nda üniversiteler ve henüz evvel atış yapmış liselerin katıldığı itidalli kategoride yarışan SEYTİM Eryurt Roket Takımı, 41 topluluk içerisinde Türkiye dördüncüsü olma başarısını gösterirken, “En gür Topluluk Ruhu” ödülüne de layık görüldü. Adana Bilgi ve Konuşma Merkezi öğrencilerinden oluşan roket takımı, Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay’a desteklerinden kıran teşekkürname etti. Gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu tamlayan Akay, “Her ahit yanınızdayız. Yeter ki çalışın, savaşım edin ve üretin. Sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

Öğrencilerin havacılık ve uzay teknolojileri alanlarına ilgilerini tezyit etmek ve bu alandaki yetenekleri geliştirmeye müteveccih olarak planlı TEKNOFEST Roket yarışmasında dereceye giren takımların roketleri, Samsun’da gerçekleştirilen TEKOFEST’te sergilenip, tanıtıldı. Ortaöğretim (5 bin feet), ölçülü yükseklik (10 bin feet), sağlam fariza (10 bin feet) ve efdal irtifa (20 bin feet) kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmada takımlar, tasarlayıp ürettikleri roketlerle liyakatli gelmek için savaşım etti.

SEYTİM’İN LİSELİ GENÇLERİ, ÜNİVERSİTELER KATEGORİSİNDE YARIŞTI

Adana Fen ve Laf Merkezi öğrencilerinden oluşan ve çalışmalarını Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştiren SEYTİM Eryurt Roket Takımı, güzeşte sene (2021) ortaöğretim kategorisinde birinci olduğu üzere bu yıl üniversitelerle beraber orta yükseklik kategorisinde yarıştı.

ATIŞ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ön Dizayn Raporu, Kritik Dizayn Raporu, Atışa Tedarik Raporu ve Atış Sonrası Değerlendirme Raporunda kudretli olan “SEYTİM Eryurt Roket Takımı” ölçülü irtifa kategorisindeki roket atışını Aksaray Hisar Atış Alanı’nda gerçekleştirdi. Roket misyon irtifaya başarıyla ulaşırken, yarışmada beklenen minimum 4 kilogramlık müfit iyon roketten ayrılması ile roket bileşenlerinin ve yarayışlı yükün paraşütle yere akva indirilmesi işlemleri birlikte başarıyla gerçekleşti.

“EN İYİ TAKIM RUHU” ÖDÜLÜ

Yapılan atışların puanlaması ile tabir puanlarının değerlendirilmesi sonucunda SEYTİM Eryurt Roket Takımı, yarışmayı orta yükselti kategorisinde 47 takım ortada dördüncü kendisine tamamlarken, “Sunma İyi Takım Ruhu” ödülüne de müstahak görüldü.

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay’ı makamında görüşme eden roket takımı, desteklerinden muhit Seyhan Belediyesi’ne ve Başbuğ Akay’a teşekkür etti. Başbuğ Akay, dereceye giren roketin üstüne imzasını atarken, gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu söyledi.

“GELIŞIGÜZEL DEVIR YANINIZDAYIZ”

Gençlerin teknoloji ve marifet alanında becerilerinin üretime dönüştürülmesi için hizmete açılan SEYTİM’in hedefine ulaştığını görmekten şişman bahtiyarlık duyduklarını kaydeden Başbuğ Akay, “Gelişigüzel ahit yanınızdayız. Yeter ki çalışın, savaş edin ve üretin. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız” dedi.

Share: