Tekirdağ doğal güzellikleriyle doğaseverleri bekliyor

Tekirdağ bahir, gastronomi, kültür turizminin yanında tabiat turizmiyle dahi sonuç yıllarda beniâdem yapmaya başladı.

Huy yürüyüşlerinden çılgın sporlara, kampçılıktan uğraşı balıkçılığa kip haddinden fazla turizm çeşidinin yapılabildiği site bu özellikleriyle güz mevsiminde daha birlikte öne çıkıyor.

Ganos Dağı etekleri kamp tutkunlarını, ormanlık alanlar yürüyüşü sevenleri, Uçmakdere adrenalini faziletli sporlardan hoşlananları çekiyor.

İstanbul’a 145, Edirne’ye 142, Kırklareli’ne 117, Çanakkale’ye 160 kilometre uzaklıktaki kent, bu coğrafi özelliği zımnında da haddinden fazla turiste eş sahipliği yapıyor.

“Tekirdağ, rastgele mevsimde ayrı pir”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Tekirdağ’ın bahir turizminin yanı sıra tabiat ve katmerli turizminde birlikte ön plana çıkmaya başladığını söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın herhangi bir mevsimde ayrı güzellikler yaşattığını belirtti.

Özellikle hazan mevsiminin Tekirdağ’bile benzeri bambaşka yaşandığını anlatan Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“Yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya dönen ve dökülen yapraklar burasını bir cazibe merkezine dönüştürüyor. Uçmakdere başta olmak için, Saray ilçesindeki ormanlar bu güzellikleri zarfında bulunduruyor. Reviş rotalarının olduğu Uçmakdere’dahi dökülen yapraklar içinde tutum fayrap etmek çok sunturlu.

Aynı zamanda yapraklarını dökmeye başlayacak üzüm bağları beyninde bile güzelce gezintiler insanları cezbediyor. İstanbul’a bildirme mail yerde, sunma güzelce bağları, ormanları bulunduran Tekirdağ değme sezon olduğu kabil güzün da ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.”

“Ağaçlar boyut cümbüşü oluşturmaya başladı”

Paraşüt eğitmeni Kıymet Aksoy, gökyüzüyle karşılaşmak isteyenleri Uçmakdare’ye beklediklerini rapor etti.

Aksoy, Uçmakdere’nin doğasıyla insanlara misilsiz güzellikler sunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Ganos Dağı eteklerindeki ağaçlar yapılış cümbüşü oluşturmaya başladı. Bu güzellikleri gökyüzünden almak isteyenler buraya gelip aşırılmak istiyorlar. Tığ hafta içi, hafta sonu uçuşlarımızı yapıyoruz. Huy tutkunları gelip bu güzellikleri görüyor.”

İstanbul’dan gelen Kişi Karadağ, ilk defa dinlenme kampı için Tekirdağ’a geldiğini belirtti.

Karadağ, Tekirdağ’ın İstanbul’a yakınlığının yarar olduğunu anlatarak, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tekirdağ’ın havası, doğası ve denizi çok adamakıllı. İsterseniz burada dinlenme kampı, isterseniz paraşütle pervaz yapabilirsiniz. Burada dinlenme kampı ayırmak haddinden fazla sunturlu. Herkese burada kamp yapmasını referans ederim.”Share: