Tecim Bakanlığı marketlerde “fahiş eşit” denetimi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım’daki Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra “(Zincir marketlerdeki fiyatlar) Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Kaynak ve Maliye Bakanlığımız aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Tecim Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde kullanılmamış uygulamaları devreye alacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

ETİKET DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bunun konusunda Ticaret Bakanlığı ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde, Bakanlık İç Tecim Umum Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki grup, Ankara’daki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve kimlik denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde, göveri ve yemiş, anne besin ürünleri ile temizlik ürünleri ilkin tutmak amacıyla asıl ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimlerde, ürünün kimlik fiyatı ile kasa fiyatı ortada fark olup olmadığına, ürünün kimlik ve künye bilgileri ile iskontolu ürünün indirimden eski fiyatına bakıldı. Ekipler, seçme seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı. Adnan Benli, denetimlere ilgili matbuat mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Vekâlet olarak Tertipsiz Ticaretin Düzenlenmesi Üzerine Kanun ile Tüketicinin Korunması Karşı Kanun kapsamında fahiş kıymet artışı ve kimlik denetimi yaptıklarını söyledi.

CEZALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Denetimlerde, seçtikleri ürünlerin alış ve as fiyatlarını taharri ettiklerini belirten Benli, şöyle konuştu: “İhtiyaç halinde bu ürünlerin alış ve eş faturalarını üstelik düzenlediğimiz tutanağı ekleyerek Bakanlığımız sorumluluğunda oturmuş mevcut Nahak Yere Eşit Kıymetlendirme Kuruluna kavrama ediyoruz. Bu asamble, yaptığı tetkikat ve değerlendirmeler sonucunda, mevzuata herhangi bir uymazlık varsa, fahiş eşit yapıldığı tayin edilmiş ise bu işletmeler karşı 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai işlem uygulamaktadır. Bu fiyatların baştan değerleme oranı ile güncellenmesi durumunda 2023’te 33 bin lira ile 331 bin lira beyninde fahiş değer cezası uygulanacaktır. Istifçilik ile piyasa bozucu eylemlere yönelikte cezai muamele uygulanmaktadır. Çevre bozucu eylemlerde madun cızık 100 bin liralık, üst tahril 2 milyon teklik yerine uygulanmaktadır. Bu rakamlar da güncellenecek olup, bu ukubet 2023’te 222 bin liralık ile 4 milyon 458 bin teklik beyninde uygulanacaktır.”

“ALO 175 TÜKETİCİ DANIŞMA HATTI’NI ARAYABİLİRLER”

Benli, ürünlerin eşit etiketlerinin ilgilendiren mevzuata uygunluğu, birim kıymet yazılması, değiş tarihi ile kasa ve raf fiyatlarının uygunluğunun kontrol edildiğini, seçkin uygunsuzlukta ürün başına 615 liralık ukubet uygulandığını bildirdi.

81 ilde ulusal ve yerli zincir marketler, yetiştirici, tedarikçi ve gayrimuntazam işletmelerinde denetleme ve incelemelerini sürdürdüklerini belirten Benli, vatandaşların, karşılaştıkları etiket uygunsuzluklarında Ticaret Bakanlığı diyar müdürlüklerine başvurabileceklerini, Alo 175 Mütemmim Müşavere Hattı’nı arayabileceklerini söyledi.

“YENİ ICRAAT SİZİNLE PAYLAŞILACAK”

Benli, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tecim Bakanlığımız kullanılmamış uygulamaları devreye alacaktır.” ifadesini hatırlatmaları konusunda, “Bu konuda emek başlatıldı. Benim bunu zikretmem akıllıcasına değil. Bakanlık yerine çalışıyoruz. Yıpranmamış uygulamaları devreye aldığımızda sizinle paylaşacağız.” dedi.

Share: