TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin kol önerileri kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilişik kol önerileri akseptans edilmedi.

Umumi Kurulda, ruzname dışı konuşmaların arkası sıra siyasal parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

CHP’nin “okullarda tıpkı kez yemeğin çıkması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması” ile ilişkin verdiği araştırı önergesinin ön görüşmelerinin zaman yapılmasıyla ilişik önerisi üzerinde söz kayran CHP İstanbul Mebus Turan Aydoğan, açlığın insancasına tıpkı laf olduğunu, çöllük dallar için çözüm üretilmesini istedi.

Ülkenin, dirliğini ve düzenini bozan aynı yoksullukla yüz yüze olduğunu encam süren Aydoğan, “Kollar açlıktan baygınlık geçirecek bir ortama bittabi feda ediliyor? Bunları Mecliste konuşalım, hal için alay malay kafa yoralım.” dedi.

İYİ Öğür Mersin Ağacı Saylav Zeki Melik Sıdalı, Cumhuriyet’in en kocaman kazanımlarından olan “okazyon eşitliğinin kaybolduğunu” savundu.

Yoksulluğun, herkesten haddinden fazla çocukları vurduğunu anlatım eden Sıdalı, “1 milyon 300 bin çocuğumuz okullarına karnı açgözlü gidiyor. Çocuklarımızın maruz kaldığı eğlenceli beslenememe durumu, anemi, ölçüsüz zafiyet, enfeksiyon ilkin görünmek amacıyla bir nice hastalığı tetikliyor, algılama ve kavramada de güçlükler ortaya çıkarıyor.” diyerek konuştu.

HDP Antalya Mebus Kemal Bülbül ise Türkiye’dahi öğrencilerin iri bölümünün açlığa mahkum edildiğini öne sürerek, beslenmesi yurt olan benzeri çocuğun adaptasyonunun olabilir olamayacağını ifade etti.

YANLIŞSIZ Fırka Bitlis Milletvekili Cemal Taşar bile Türkiye’nin, öğrencilere verilen destekler üzerine dünyanın sunu iyileri arasında yer aldığını, eğitim bilimi tedrisat amacıyla bilcümle imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Okulları yeryüzü çağcıl imkanlarla donattıklarını, ders kitaplarını, havari kaynakları ücretsiz sunduklarını, kütüphanesiz okulun kalmadığını tamlayan Taşar, “Daraç başvurusu yapan öğrencilerimizin neredeyse kâffesi yurtlara yerleşti. Yurtlarımızda öğrencilere verdiğimiz tagaddi yardımı günlük 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Her vatandaşımızın çocuğunun yer kalifiye terbiye imkanına kavuşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin ekip önerisinin beraberinde İYİ Partinin “TÜİK’in açıkladığı verilere ilgili iddialar”; HDP’nin “Yüreklilik ve Kurtlar Kurumunun, yurtlara küsurat talebi karşılayamaması ve öğrencilerin barınma sorunlarının giderilmesi” ile ilişik araştırı önergelerinin dolay görüşmelerinin bugün yapılması önerileri üstelik müzakerelerin arkası sıra akseptans edilmedi.

Genel Kurulda elan bilahare SELIM Parti Grubu’nun gündem ve mücahede saatlerine ilişkin önerisi kabul edildi.

Kabul edilen öneriyle, “Dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” kendisine bildik Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Fark Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarın Umumi Kurulda, Temel Mahkemesi ile Kişisel Verileri Himaye Kurulunda boşalacak birer üyelik üzere seçme yapılacak.

Perşembe günü yasa teklifinin görüşmelerine bitmeme edilecek. Teklifin görüşmelerinin tamamlanamaması halinde Genel Kurul, haftalık himmet günlerinin dışında cuma namazı günü birlikte çalışacak.

Bu arada CHP Kütahya Mebus Ali Fazıl Kasap’ın, Yüksek Tahsil Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanunda Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin, aracısız Genel Kurul gündemine alınması önerisi birlikte akseptans edilmedi.

Share: