TBMM Genel Müesses

AK Öğür Ekip Başkanvekili Yılmayan Bronz, “Türkiye Yüzyılı Sağgörü Belgesi tıpkı seçim beyannamesi değildir, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına başlarken geçmişin muhasebesini yaparak gelecek yüzyılın perspektifini, hedeflerini belirlemektedir.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, ruzname dışı konuşmalardan sonraları kol başkanvekilleri yerlerinden kortej aldı.

İYİ Öğür Grup Başkanvekili Dursun Akreditasyon Dervişoğlu, öğretmenlerin tıpkı günlük hisse senedi salıverme eylemi yaptıklarını belirterek, “İYİ Fırka iktidarında 5 ve 15 sene kıdemi ana alarak öğretmenlerimizin maaşlarında artma yapacağız. Ayrıca, her eğitim tedrisat yılının başında kemiksiz bire bir aylık ikramiye vereceğiz. Kıdemi ne olursa olsun seçkin öğretmenimizin maaşında mahiye minimum ücretin kemiksiz yüzde 50’si oranında ıslah yapacağız. Öğretmenlerimizin nasıp, feyiz ve göçüşme gibi tamlık problemlerini bile kategorik çözeceğiz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile gelişigüzel hızlı hızlı parti devletine sürüklenildiğini sav eden Dervişoğlu, “SELIM Öğür’nin seçim propagandası olan yüzyıl konsepti dahilindeki intihap şarkısı, Polis Güçleri Akademisi itmam töreninde çalınarak aleni tıpkısı anayasal suç işlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Togg’un gururunu yaşıyoruz”

MHP Kadro Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye’nin otomobili Togg’un mevki yerine çok muhteşem bir dönüm noktası olduğunu dile getirerek, bu atılımın gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Togg’un kalburüstü olmasını dileyen ve projede emeği geçenlere teşekkürname eden Akçay, “Bu girişimle, yerli ve milli uran atılımları kasıtlı benzeri şekilde sekteye uğratılan, fabrikaları mülga Nuri Demirağ, Nuri Killigil, Vecihi Hürkuş ve Şakir Zümre’nin mirasına eş çıkılmıştır. Bu girişimle 61 yıl önceki Devrim arabasını fabrikaya hapseden ‘Türkler makine yapamaz, yapsa dahi yürütemez’ diyen emperyalistlere ve onların uzantısı işbirlikçilere gereken cevap verilmiştir. Fikri mülkiyeti yabancı ülkelerin başkentlerinin güdümünde olanlar ‘Otomobil üretiyoruz’ dediğimizde ‘Hani nerede?’ diyenler, cemaziyelevvel olduğu kabil bugün dahi tayf kırıklığına uğramışlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Ekip Başkanvekili Meral Danış Beştaş, öğretmenlerin, Muallimlik Iz Kanunu’nun tahrip edilmesini istediğini rapor ederek, “Şu anda Türkiye’nin ciharıyek yanında öğretmenler aynı halk eğitimi veriyor dersek, deyim hatalı olamaz.” dedi.

Öğretmenlerin geleceklerine yönelik taleplerinin görmezden gelindiğini doğacak süren Beştaş, yetişek emekçilerinin taleplerinin karşılanmasını istedi.

Altay’dan Ankara’daki su indirimine eleştiri

CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, 19 Kasım’dahi uzman ve başmuallimlik sınavı yapılacağını hatırlatarak, “Az Daha açlık sınırına mail, kâffesi kısırlık sınırının altında mahiye düzlük öğretmenlerin feryadını duymayanlar makyajla ‘artma yapacağız’ diyerek böyle bire bir ucube sistemi getirdiler.” diye niteleyerek konuştu.

Bugün 14 eğitim bilimi sendikasının tıpkısı günlük gelişim bırakma eylemi yaptığını tamlayan Altay, “Partimizin iktidarında, öğretmenleri yarıcı, basamaklandıran bu düzenlemeyi kaldıracağız. Öğretmenlerimize şan vermeden maaşlarında türe ettikleri iyileştirmeyi da sağlayacağız. Öğretmenlerimizin haddinden fazla muhik hareket terk eylemlerini de desteklediğimizi izah etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Uray Meclisi üyelerinin çoğunluğuyla Ankara’üstelik su fiyatında yüzde 50 iskonto yapıldığını dile getiren Altay, “AK Parti bu meseleye böyle bakıyorsa Ankara’de yapılan iskonto Trabzon, Sakarya, Elazığ, Kahramanmaraş, Sivas ve Bursa’bile hastalık remiks namına kendini gösteriyor, anlamakta tığ rehavet çekiyoruz.” dedi.

“Dinç Türkiye’yi ahali birliğiyle nesir etmeye devam edeceğiz”

DÜRÜST Fırka Ekip Başkanvekili Yılmaz Bronz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye Yüzyılı Basiret Belgesi’ne değinerek, “Türkiye Yüzyılı Seziş Belgesi ayrımsız seçme beyannamesi değildir, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına başlarken geçmişin muhasebesini yaparak ati yüzyılın perspektifini, hedeflerini belirlemektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Dış politikada devlet menfaatini öne düzlük, acun barışına katkıda bulunan Türkiye’nin, içeride üstelik çok kocaman projelere, icraatlara, kalkınma hamlelerine imza attığını vurgulayan Bronz, Ukrayna- Rusya arasındaki tahıl krizinin çözümü noktasında uzlaşmaya varılmasının Cumhur Reisi Erdoğan’ın ve Türkiye’nin dış politikada büyük ayrımsız aktör olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ekim kocaoğlan ihracat rakamlarına değinen Bronz, “Güzeşte yıla göre yüzde 2,8 artışla kamu zamanların rekorunu kırmaya devam ediyoruz. 21,3 bilyon dolar yerine teşrinievvel kocaoğlan ihracatımızın gerçekleştiğini görüyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla asırlık hamleleri yaparak 85 milyonun hayalinde olan çağcıl uygarlık seviyesinin üstündeki kıvrak Türkiye’yi umum birliğiyle mensur etmeye bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Share: