TBMM Genel Kurulu’nda RTÜK Üyeliği İçin Seçme Haset

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün, RTÜK üyeliği amacıyla seçim yapılması bekleniyor. Bir art kurul üyeliği için İYİ Öğür Grubu Maksat İde ve Mahmur Çiçeği Akdemir’in, AKP Grubu ise Batuhan Mumcu ve Mete Hacıarifoğlu’nun isimlerini aday yerine bildirdi.

TBMM Genel Müesses’nda bugün, AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel’in istifasının peşi sıra boşalan RTÜK üyeliği için seçme yapılması bekleniyor. 6112 Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Im Hizmetleri Hakkında Kanun hükümlerine bakarak, AKP ve İYİ Öğür Grubu, bir üyelik koltuğu için ikişer ismi namzet yerine gösterecek. Fakat İYİ Tümen’nin açıkladığı namzet isimlerinin Genel Kurul’daki oylamada milletvekillerine sunulup sunulmayacağı konusu belirsizliğini koruyor.

NE OLMUŞTU?

AKP’li Taha Yücel, yaklaşık 3 ay ilk ASELSAN Umum Müdür Yardımcısı olmuş ve RTÜK üyeliğinden incizap etmişti. O periyot, Meclis’teki sandalye dağılımına göre, boşalan RTÜK üyeliğine AKP’li tıpkısı ismin seçilmesi gerekiyordu. Ancak İsmail Koncuk’un İYİ Fırka’ye katılması ile alay malay RTÜK’teki organ kontenjanı tekrar İYİ Fırka’ye geçmişti. Çarkıt CHP ve Yurt Partisi Saylav Mehmet Uca Çelebi’nin geçen hafta AKP’ye katılması ile alay malay, RTÜK üyeliğine baştan AKP’li bire bir ismin seçileceği bilgisi verilmişti. Çelebi’nin AKP’ye katılmasının ardından RTÜK Başkanlığı’nın, TBMM’ye resmi alfabe göndererek üyelik seçimi yapılması gerektiğini bildirmesi bekleniyordu.

AKP Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden incizap ettiğini açıklamasının ardından açıklama özne RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, “Fakıbaba’nın AKP’den istifasıyla gelişigüzel gereksiz olan RTÜK üyeliği İYİ Öğür’ye mergup” demişti.

Fakat, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Teşrinievvel’üstelik; TBMM bütçesinin görüşüldüğü Tasrif ve Bütçe Komisyonu toplantısında, RTÜK üyeliği tartışmasına ait, “Bu şekilde tıpkı uzanım daha önce yaşanmamış. Yasa bile bunu öngörmemiş…  Burada ne tarihteki konu dikkate alınabilir? Birisi seçimin yapıldığı periyot, birisi başlatıldığı gündüz, tıpkısı de üyelikte boşalmanın olduğu dönem. Meclis Başkanı olarak 12 Ekim’da yazmışım yazıyı. Seçimin yapılacağı dönme, o saat unsur dağılımı değişiyor. Burada zımnında günlük saylav değişimiyle yapılabilmesi cins değil” demişti.

Böylece dip asamble üyeliği kontenjanının AKP’ye geçtiği belirtildi.  İYİ Parti Kadro Başkanvekili Teadül Dervişoğlu, cemaziyelevvel TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği için iki kişi sundu. Dervişoğlu, dilekçede, “Esas ve 6112 az Kanun’un emir hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze arbede olan uygulamalarına göre RTÜK üyeliği seçimi, Yasa’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği seçme simultane Sedir’teki siyasal parti gruplarının halihazırdaki iskemle dağılımına göre gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Her iki parti grubunun gösterdiği 4 adayın isimleri ve özgeçmişleri şöyle:

İYİ PARTİ ADAYLARI

Garaz İde: 25 Mayıs 1969 tarihinde Malatya’de doğdu. İlk ve ölçülü öğretimini Ayancık, Malatya ve İzmir’birlikte tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Bölümünden çıkışlı oldu. Gazeteciliğe Bonjur gazetesinde muhabir yerine başladı. Özgürlük Gazetesi, ATV (A Takımı), Show TV ve Star TV’birlikte muhabirlik yaptı. Peşi Sıra sırasıyla; TGRT’birlikte Olgun Koordinatörü, ATV Haber Müdürü, ATV Ankara Temsilcisi, SkyTürkTv Ankara Temsilcisi, Habertürk Umumi Im Reji Asistanı, Kanal 1 Umumi Nişane Yönetmeni, Avrasya TV Genel Işaret Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Takvim, Çevirici ve Yeniçağ gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. ‘Şeriatın Kestiği Yürek’ adlı tıpkısı kitabı bulunuyor. Genel Iz Yönetmeni adına fariza yaptığı BengütürkTv’den 2017 yılında ayrıldı. Sonsuz Basın Kartı sahibi olan Meram İDE, 25 Ekim 2017 tarihinden bu yana İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’in Basın Danışmanlığı görevini yürütüyor.

Mahmur Çiçeği Akdemir: 12 Haziran 1985 tarihinde İstanbul’de doğdu. İlk, ılımlı ve ortaöğretim eğitimini İstanbul’birlikte tamamladı. ÖSYM burslusu namına okuduğu Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim-Çevirmenlik (Çeviribilim) Bölümünden 2007’birlikte mezun oldu.  2006 yılında öğrenimi bitmeme ederken NTV Televizyonu Dış Istihbarat Biriminde stajla mesleğe başladı. 2007’de İstanbul İmaj Stüdyoları’nda azade belgesel çevirileri yaptı. Ilkgüz 2007- Mart 2008 arasında TEMA Holding’üstelik becerikli asistanı ve dragoman namına çalıştı. April 2008’da ACUN TV’de sabahleyin haberlerini hazırlayıp sundu.  Arkası Sıra NTV Aut Haberlere bili editörü kendisine döndü.  2009 – 2010 yılları beyninde 4 dilde marifet yayını yapan 6 NEWS Televizyonu’nda İngilizce-Türki bilim spikerliği ve editörlüğü görevinde bulundu.  2010-2017 yılları ortada BENGÜTÜRK TV’birlikte, 2017 Ağustos’ta TELE 1 TV’birlikte selen spikerliği ve editörlüğü, ardından FOX TV’bile yayınlanan Kaybolan Çiçekler programında muhabir ve editörlük yaptı. Mayıs 2018 – Mayıs 2019 ortada ise İYİ Tümen İstanbul İl Başkanlığı’nda Basın Danışmanı kendisine çalıştı. Eylül 2019’dan bu yana KRT TV vukuf kanalında fen spikeri, program sunucusu, moderatör ve yayımcı adına görevine bitmeme ediyor.

AK PARTİ ADAYLARI

Batuhan Mumcu: RTÜK’ün ilişkin olduğu Firez ve Turizm Bakanlığı’nda Özel Çeşit Müdürü yerine fariza yapıyor. Mumcu, bir zamanda Mütevelli Heyeti Başkanlığını Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı Yunus Emre Vakfı’nın üstelik umumi heyet üyesi. Mumcu, bire bir de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde istişare heyeti üyeliği yapıyor. Mumcu, daha ilk Ekincilik Portföy A.Ş.’nin Umumi Heyet üyesi yerine fariza yaptı. Şirketin, Kamuyu Tenvirat Platformu’na yaptığı bire bir bilgilendirmede yer düz özgeçmiş bilgilerine bakarak Mumcu, 1983 yılında Erzincan’birlikte doğdu. İlk, Itidalli ve Ortaöğretim eğitimini Erzincan’bile tamamladı. 2008 yılında, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 2012 yılında Hücum Üniversitesi Politika Bilimi ve Amme Idaresi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Elan evvel Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda danışman yerine görev yaptı. Haziran 2016-Orak Ayı 2017 tarihleri ortada dönemin Başbakan Yardımcısı Sebep Çakır Türkeş’in, henüz sonra bile dönemin Başvekil Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun Özel Tür Müdürlüğü görevini yürüttü.

Mete Hacıarifoğu: Ağustos 1973’te Karabük’te doğdu. 1996-2003 yılları beyninde Inanma Genel Müdürlüğü’nde polis güçleri memuru adına görev yaptı. 2003-2009 yılları beyninde RTÜK’te uzman kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları beyninde SU Bakanlığı’nda geçici görevli personel olarak çalıştı. Elan bilahare RTÜK’e döndü; 2013’ten bu yana araştırmacı kadrosunda Hususi Soy Başmuallim Vekili kendisine görev yapıyor.

Share: