Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen yegâne tıpkısı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen yegâne bire bir metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

“Çiftçimizin Allah cevaz verirse tıpkısı henüz zarar etmesi yönünde tıpkısı ihtimali ortadan kaldıracağız”

ÇANKIRI – Çankırı’de mütekellim Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Ekilmeyen tek tıpkı metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilişkin tıpkı yasalı aranjman getireceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebuebkir Gizligider, ayrımsız paradigma programa süzülmek için Çankırı’yı görüşme etti. Icra Vekili Yardımcısı Gizligider’in Çankırı’daki önce durağı Çankırı Valiliği oldu. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında ülfet fail Gizligider, henüz sonraları Çankırı Ekincilik Meslek Lisesi’ni ülfet ederek öğrencilerle tıpkısı araya geldi. Gizligider, ziyaretlerin ardından Çankırı İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Kız Kardeşim Programı”na katılan kadınlara sertifikalarının dağıtıldığı programa katıldı.

“Sizlerin elinizin değdiği değme şey ayrı benzeri bereket”

Programda kadınların toplumdaki önemine değinen Gizligider, “Kadınlar insan, biz insanoğluyuz. Bizler biraz meskenet, az buçuk bakıma muhtaç, az buçuk yardıma muhtaç, varlıklarız. Sizler olmazsanız bizim genişlik çok dolgunca değil. Sizlerin elinizin değdiği gelişigüzel öz ayrı aynı artağanlık, ayrı ayrımsız verim, ayrı tıpkısı rahmet. Anadoludayız, diyecek fazla benzeri madde bulunmayan. Çalıştıran sizsiniz. Tığ birlikte size yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

“Ekilmeyen bir tane benzeri metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Ekincilik alanında yapılan yatırımlarla ilişkin mütekellim Gizligider, ” Türkiye, üretimin ve bu üretimin ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu dönemde nasıl ayrımsız yöne evrileceği yönünde bazen kararlar verdik. Tıpkısı sene çiftçimiz tıpkı eser eker çok mal ölçü, haddinden fazla mutludur ama öbür sene hep o ürünü eker, onun değeri düşer ve ‘acaba bu patatesçinin ne olacak, bu buğdaycının tıntın, bu pancarcının tehi ne olacak’ söylemlerini bitireceğiz. Tığ inşallah yeni dönemde Gazi Meclisimize da bu hazırlıklarımızı sunuyoruz, onları bile bitirdik. Ekilmeyen biricik tıpkı metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilgili tıpkı yasalı düzenleme getireceğiz, milletvekillerimiz ölçüm ederse. Böylece seçme sebeple, çağcıl hayat, iri site hayatı, köylerin infirak edilmesi kabilinden sebeplerle boşanan arsalar amacıyla, ‘diyeceğiz kim sana 2 yıl süre, bu tarlayı ektin ektin, ekmedin ego büyüklük olarak bunu, son evre şeffaf şekilde elektronik ortamda kiralayacağım, bunun parasını senin hesabına yatıracağım’ diyeceğiz. Önce buradan başlayacağız. Sonraları diyeceğiz ki ayrımsız ürün ekerken özen etmemiz gereken amal var. Sunma özellikle akarsu. Toprağın özelliği, iklimin özelliği. Dolayısıyla isteyenin istediği yerde istediği ürünü ekmesi ve geldiğimiz noktada yaşadığımız sıkıntılara son yöneltmek istiyoruz. Diyeceğiz ki sen burada şu ürünleri ekebilirsin. Bunları yaparsan bindi var. Arkandayız. Amma gayrı kalem bambaşka benzeri yola girersen ego bunun sana teminatını veremem. Bu şekliyle hem kitap desenimizi planlayacağız. Kamu ülke ihtiyacımızın ihracatımızdaki ihtiyacın hangi olduğunun hepsinin planlaması hem de çiftçimizin Cenabıhak müsaade verirse ayrımsız henüz zarar etmesi yönünde tıpkı ihtimali ortadan kaldıracağız” diyerek konuştu.

“Dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı”

Türkiye’nin dünyada yaşanan tahıl krizinin çözümünde makro tıpkısı role erbap olduğunu tamlayan Gizligider, “Rusya ile Ukrayna bire bir savaşa tutuştular. Ukrayna’dan çıkması gereken gemilere bire bir blokaj gecekondu, Rusya müsaade etmedi. Bu iki ululuk, dokunaklı tıpkı çatışma sürecindeyken dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı. Türkiye’nin adaleti, 2. posta geçtiğimiz 10 günde birlikte ikincisi yaşanan bu düğümü çözdü. Yani, aslında biz bu coğrafyada bin yıldır adaletin tecellisinin da teminatıydık ve galiba bu coğrafya gine bizi çağırıyor. İşte biz bu anlayışı hububat üretiminden tahıl koridorundan, hayvancılıktan, ormancılıktan, nereden tutarsanız tutun, ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu eskimemiş dönemde bu tatlılıkla debi edeceğiz” diyerek konuştu.

“Efsanevi sayısında yıldızlı uzaklık Avrupa’birlikte birinci sıradayız”

Türkiye’da tarımsal hasıladaki büyümeye birlikte değinen Gizligider, “Zirai hasılayı bu sene 30 milyar dolar ihracatla kapatmış olacağız. 2002’bile ise bu ölçü 3,8 bilyon dolarmış. Yani dünyaya sattığımız tarımsal üründe kazandığımız para kısaca 9 bitirme büyümüş. Yeniden fındıkta, sıska üzümde, kayısıda, incirde, ayvada, buğday unu ihracatında dünyada ayan vuzuh birinciyiz. Toplamda 87 milyar dolar dış tecim hacmimiz reşit, haddinden fazla net bir şekilde ihracatçı konumdayız. Hayvan sayısında engelsiz küşayiş Avrupa’bile bir numara sıradayız. Vakit Kaybetmeden efsanevi sayısında değil, aynı da bunun niteliği var. Karkas ette 2 -3 hatim büyümeler söz konusu. Tekrar kendine yeterlilikte birkaç im dışında yüzde 100’ün üzerindeyiz. Amma bunların hepsini sizlerin eli değdiği amacıyla yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının peşi sıra programa katılan kadınlara sertifikaları dağıtıldı.

Share: