Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, YANLIŞSIZ Tümen Kars İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki tutsak değişimine ilgilendiren “Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, daha çok bu barış üzerine üstelik nazik bir sulh elçisi olduğunu esirlerin takasında bir nöbet daha göstermiş oldu.” dedi.

Bakan Kirişci, YANLIŞSIZ Parti Kars İl Başkanlığını ziyaretinde, tarım ve hayvancılık kentinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Kars’a hep ekibiyle geldiğini söyledi.

85 milyon Türkiye nüfusu, 5 milyon civarında üstelik bu ülkeyi tehlikesiz liman olarak görüp gelenler, 50 milyonu aşan birlikte ayrımsız turisti dikkate alarak çokça iri bire bir sektöre hizmet ettiklerini belirten Kirişci, “Hamdolsun sonuç etap üreten, ürettiklerini dahi hoppadak zat tüketen büyüklük değiliz. Türkiye İhracatçılar Meclisinin akıbet rakamlarına bakarak 8 mahiye zirai ihracatımız 21,5 bilyon dolar. Bu, yıl sonu 30 bilyon doları aşacağız demektir.” dedi.

Kirişci, 2002’de AK Öğür kudret olduğunda Türkiye’nin ekincilik ürünleri ihracatının 3,7 milyar dolar, mecmu ihracatının ise 36 milyar dolar olduğuna işaret ederek, “Demin yegâne başımıza devir yerine o ihracatı geliştirmeye ramak kaldı. Cumhuriyetimizin 100. yılında bunu de gerçekleştirmiş olacağız. Türkiye yerine Avrupa’de zirai hasılada birinciyiz. Demin dünyada de önceki 6’larda olan ülkeyiz.” ifadesini kullandı.

“Gayrı dünyaya gittiğimizde bizden bu mazlum milel amacıyla ne yaptınız diye soracaklar.” şeklindeki ifadesinin çarpıtıldığını vurgulayan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Onlar tabi çeken çekene, kendilerine göre apayrı yönlere çekmişler. Mazlum milletlere benzeri örneklik teşekkül gitmek namına ilk duruşumuzla, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kalkıp aynı futbol taraftarı kadar ‘Rusya yanlısıyız’ evet de ‘Ukrayna yanlısıyız’ demedik. Kendimize bakarak ibdai politikamız olmalı. Politikanın gereğini Cumhurbaşkanımız ortaya koydu. Değme iki büyüklük bizim arkadaş ve komşu ülkelerimizdir. İyi kim böyle demişiz. Cenabıhak müdafaa bunlardan birini tutmuş olsaydık bu belli başlı çevreler bize diz çöktürürlerdi. Hamdolsun bunu başaramadılar. Onlar bizim önümüzde diz çökmeye başladılar. Gelip bize ‘Ya ne evet Putin’e söyleyin bile saf gazımızı kesmesin’, ‘İlham Aliyev ile aranız mebzul, bacanak ahi büyüklük, siz onlara söyleyin de bizim şu akaryakıtla ait vanayı kapatmasınlar’ derdindeler. Bu değme iki tarafla de olan pir ilişkilerimizin sonucudur. Bunu çok önemsiyorum. Bu belki de bizim tarihte attığımız çokça makro tıpkı girişim. Bu adımın devamı geliyor.”

“Tahıl koridorundan 3 milyon tona mail hububat çıktı”

Kirişci, İstanbul’üstelik imzalanan hububat koridoru anlaşmasının de önemine dikkati çekerek, “Tahıl koridorunda 3 milyon tona andıran hububat daha çok bu koridordan daha çok, hala bile çıkmaya bitmeme ediyor. çabucak acun bir zaman aldı.” dedi.

Gıda krizine doğru acul ilerlenen dönemde Türkiye’nin öneminin benzeri kez henüz ortaya çıktığını vurgulayan Kirişci, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın önce BM’birlikte sonra bile nida edildiği Şanghay Zirvesi’nde dünyaya yanlışlarını belirten, doğrusunun bile hangi olduğunu söylemekten takiye etmeyen ve bunu üstelik “Acun beşten büyüktür” diye evire çevire sembolleştiren bire bir reis olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın aynı girişim henüz attığını belirten Kirişci, “Şimdi bu reis tıpkı adım elan attı. Hani bunlar hazar yanlısı ya, güya bilcümle barıştan bahsederler amma ne büyüklüğünde çekişme varsa dünyada irili ufaklı bu savaşların altını kaldırdığınızda bunlar altından çıkarlar ya. Bazen üstelik açık yürekle kendilerini bile gösterirler, kamuflaj ihtiyacı bile hissetmezler. Demincek hakeza sulh yanlısı görünenlerin bu konuda hangi büyüklüğünde izansız kaldıkları ve samimiyetsiz oldukları ortaya daha çok.” değerlendirmesinde bulundu.

“Erdoğan, barış elçisi olduğunu esirlerin takasında bir sefer elan göstermiş oldu”

Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir takasına değinerek, “Mazi esirlerin takası gerçekleşti. Bu, cidal döneminde bulunmaz ülkelerin yapabilecekleri işlemler. Genellikle bu zümre yerler için talih adına İsviçre, hükûmet merkezi kendisine dahi Cenevre seçilirdi amma daha çok bu Türkiye oldu. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, imdi bu barış üstüne bile nazik bire bir barış elçisi olduğunu esirlerin takasında ayrımsız posta elan göstermiş oldu.” dedi.

2023 seçimlerine de değinen Icra Vekili Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“2023 hepimiz üzere nazik ayrımsız seçme dediğimde benim ayrımsız endişem, korkum yok. Çünkü o masa diyorlar, kasa diyorlar bunlardan tıpkı öz çıkmadığını tümce görüyor. ve ellerindeki oyuncaklar da yavaş yavaş gine düşmeye başladı. Nedeniyle onlarda şişman benzeri ürkü var. Ama bizde bunun rehavetine düşmememiz, çalışmamız lazım. Bu iktidara dünyadaki bütün mazlum milletlerin ihtiyacı var. Şayet ‘Dünya beşten büyüktür’ demeye devam edeceksek bu iktidarın bu görevi sürdürüyor olması lazım. Bu, Erdoğan’ın, mebus arkadaşlarımızın şahsi meselesi değil. Bu mesele, dünyada kimin barıştan kimin savaştan, kimin açılıktan, kimin tokluktan ve doyumdan yana olduğunu de haddinden fazla çıplak aynı göstergesi haline geldi.”Share: