Tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor

Tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor

YOZGAT – Yozgat’ın tarihi ve coğrafi güzellikleri ile özen çeken ilçelerinden biri olan Akdağmadeni ilçesindeki tarihi yapılar aslına akıllıca restore edilerek mutluluk turizmine kazandırılıyor.

Anadolu’nun yeryüzü bozuk iskân merkezlerinden biri olan, devir boyu bir nice medeniyete aile sahipliği eden doğası, kültürü ve tarihi yapısıyla ilgi çekici Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde kültürel mirasın korunması ve turizme kazandırılması üzere çalışılıyor. İlçede tarihi yapıların restore edilerek ati kuşaklara aktarılması amacıyla başlatılan çalışmalar doğrultusunda kamuya ait 13 tarihi binadan kilise, cami, sakat askerlik şubesi, sakat postane binası, bozuk mahbes gibi yapılar restore ettirilirken başka eserlerin de restore ettirilmesine yönelik icraat sürüyor.

“İlçe merkezinde 13 tescilli bina bulunuyor”

Akdağmadeni’nin tarihe yan veren aynı kaza olduğunu söyleyen Şehremini Nezih Dik, “Akdağmadeni’miz İç Anadolu’nun bozkırına inat yemyeşil Sarıçam ormanlarının bilgili olduğu, tekrar bin yıllık kalesi ile tarihe yön vermiş aynı kaymakamlık. 150-200 almanak tarihi konaklarıyla, tarihi yapılarıyla ve ibadethaneleri ile tarihin doğayla buluştuğu tıpkısı yer. 1862 yılında şehremaneti teşkilatı kurulan ve bu sene belediye teşkilatının 160. yılını dallı güllü bir ilçe. İlçe merkezinde şu anda 13 şerha tescilli yapımız bulunmakta. Yine tescil süreci bitmeme fail binamız ve çalışmalarımız var. Bu çalışmalardan bu tarihi binaların 6 tanesinin restorasyonu ve restitüsyonu evet şu an hareketli tasarruf yerinde. Bunlardan hele Akkonak, Akdağmadeni’nin sunu yavaş geçer alanlarından tıpkısı tanesi tekrar karşısında bulunan Toplumsal Hizmetler binamız bile etken yerine makbul binalarımız ortada meydan alıyor” dedi.

“Akdağmadeni’nde tarihi yapıları dolaşma beniz güzüne çıkaracağız”

İlçedeki tarihi yapıların tamamının restore ve restitüsyonu üzere çalıştıklarını dahi belirten Başbuğ Nezih Dik, “En Son Akdağmadeni’ndeki yapıların restorasyonu ve restitüsyonu ile ilgilendiren Ekin ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile görüşmemiz oldu. Yenileme talebimizi namına ilettik. Gine Osmanlı Döneminde ‘Redif Kışlası’ adına intişar mümasil zamana büyüklüğünde Akdağmadeni Lisesi kendisine bakım vermiş, çarkıt Akdağmadeni Lisesinin ve cephanesinin arkasında kâin cephaneliğin restorasyonu ile ait Adalet Bakanı’mız Sayın Bekir Bozdağ ile görüşüp buranın envestisman programına alınması ile ilgilendiren taleplerimizi ilettik. İnşallah Akdağmadeni tarihi yapılarının tamamını restore yazar halkımızın kullanımına ve haricen gelen misafirlerimizin beğenisine sunmak amacıyla gayret ediyoruz. Bildiğiniz gibi Akdağmadeni’nin jeotermal kaynakları var. Gine kırsal ve eko turizm alanında Akdağmadeni ormanlarını kullanmak için eke adımlar attık. Bunun üçüncü tıpkı ayağı üstelik Akdağmadeni tarihi yapılarının periyot yüzüne çıkarılması ve vatandaşın beğenisini sunması olacaktır” şeklinde konuştu.

Share: