Suudi Arabistan ile Çin, Riyad’da 3 büyük doruk düzenliyor

Çin Mehabet Başkanı Şi Cinping’in, Suudi Arabistan’a düzenlediği resmi ziyareti kapsamında iki mevki beyninde düzenlenecek 3 zirveye katılacağı açıklandı.

Çin liderinin Suudi Arabistan’ı ziyareti kapsamında 3 balaban zirve yapılacağı açıklandı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faisal bin Farban konuyla ilişkin ” Riyad’ın üç zirveye ev sahipliği yapması, rastgele ilişkileri güçlendirme yönündeki ortak kararlılığı teslim ediyor… Krallık, siyasi, konuşu, toplumsal ve kalkınma alanlarında gelişim birliğini yoğunlaştırmak üzere başkent Riyad’ın eş sahipliğinde düzenlenecek 3 zirve yoluyla Çin, Koy ve Arap ülkelerindeki kardeşleriyle çalışmayı dört gözle bekliyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan ile Çin ortada 2016’da imzalanan Art Düzey Kuma Komite Anlaşması kapsamında politika ve aut ilgiler, asayiş işbirliği, askeri işbirliği, tecim ve envestisman, erke projeleri, olgun-teknoloji-kültür-turizm ve mal alanlarında ast komiteler kurulmuş ve iki mutluluk işbirliği çalışmalarına başlamıştı.

Share: