Sütçü İmam, Esenler’de anıldı

Esenler Belediyesi, 103 sene önce düşmana önceki kurşunu sıkarak Kahramanmaraş’taki Milli Savaşım’yi başlatan Sütçü İmam’ı vefatının 100. yılında panelle andı.

Esenler Belediyesi, “Gidenlerin Peşi Sıra” projesi çerçevesinde milli ve manevi büyükleri seçme ay ayrımsız programla anma geleneğini sürdürüyor. Bu programların ilkinde Kahramanmaraş’ta Milli Savaşım’nin simgesi haline gelen ve benzin sattığı üzere “Sütçü İmam” olarak bilinen milli alp Sütçü İmam düzenlenen panelle anıldı. Sütçü İmam’ın vefatının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen “Vefatının 100. Yılında Sütçü İmam” paneli, Sütçü İmam’ı anlatan filmle başladı. Panelde öğrenciler Sude Naz Çakıl Taşı, Elif Sıkıntı ve Fatma Berra Doğan, Sütçü İmam ile ilişik bir bildiri sundu. Sude Işve Çakıl Taşı, “Sütçü İmam Hakkında Yazılmış Asar Tezler ve Makaleler”, Elif Karabulut, “Sütçü İmam ve Misyonu” ve Berra Doğan ise “Sütçü İmam’ın Mücadelesi” başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdi. Programın moderatörlüğünü ise yazar ve âşık Şakir Vareste üstlendi. Programda katılımcılara Cahit Zarifoğlu’nun “Sütçü İmam” adlı eseri ile benzin izaz edildi.

“Kahramanlıkları bize misil gösteriyor “

Saz Şairi ve yazar Şakir Vareste, “Gidenlerin Peşi Sıra” programının makro bir say olduğunu belirterek “Bu proje, belediyemizin öğrencilerimize müteveccih yaptığı çalışmalardan biri. Bizim amacıyla gençler haddinden fazla koskocaman. Gençlerle ilgili yaptığımız çalışmaları değme dönemde artırarak bitmeme ettirdiği amacıyla belediyemize ve Kültür Müdürlüğümüze haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Anadolu’da, Milli Savaşım yıllarında Sütçü İmam üzere haddinden fazla sayıda alp ortaya artık. Seçkin birisi bulundukları bölgede Sütçü İmam kadar mücadeleyi başlatan, evvel kurşunu sıkan, önceki yazıyı yazan, önce hutbeyi okuyan, geçmiş konuşmayı yapan kahramanlar oldular. Dolayısıyla bizim üzere aynı gönül çokça önemli. Biliyorsunuz Kur’an’ı Kerim’de ‘Tıpkı insanı öldüren cümle insanlığı öldürmüş gibidir. Benzeri insanı dirilten bütün insanlığı diriltmiş gibidir’ ayeti var. Yani bir kişiyle başlıyor seçkin husus. Onun amacıyla tek antlaşma kendimizi, yaptıklarımızı hafife almayalım. Anadolu’da o Milli Uğraş dönemlerinde, Kurtuluş Savaşı başlamadan önceki bizim kahramanlarımızın neler yaptığına elan tetik tıpkısı bakalım. Şüphesiz başlatmışlar bu mücadeleyi, aynı kişiyle lacerem yola çıkmışlar? Bunlar bizim amacıyla çok bol birer kat sayı dokuma ediyor. Kahramanlıkları bize defa gösteriyor. Onun için bilcümle kahramanlarımıza minnettarız. Onların o mücadeleleriyle ve kahramanlıklarıyla Halas Savaşı’na girebildik. Nedeniyle yurt bu şekilde bizim vatanımız oldu ve kurtuldu.” İfadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: