Sudan Kargaşa Komutanı Burhan: “Seçimde namzet olmayacağım”

Sudan Irade Konseyi Başkanı ve Kargaşa Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Senet, geçiş döneminin sonunda yapılacak seçimlerde namzet doğmak istemediğini belirtti.

Konfedere Milletler (BM) 77’nci Genel Yerleşmiş görüşmelerine katılmak için gittiği New York’ta Hisse Senedi, Associated Press (AP) fen ajansına telaki verdi.

Ülkede seçimlerin ne devir yapılacağı ile ilişkin kesme devir söylemeyen Belgit, “Kendimi namzet adına öne intikal etmek kabil bire bir arzum yok. Bu mevkide aylamak de istemiyorum.” dedi.

Sudan’da 25 Ekim 2021’deki askeri müdahaleye alın, o günden bu yana devam eden ve 100’den aşkın kişinin hayatını kaybettiği protestolarla ilgilendiren Belgit, şunları kaydetti:

“Kimesne protestocuları betimleme edildiği şekilde öldürmüyor. Protestocular, polisle çatışıyor ve polis güçleri kamu malını müzaheret etmek için yasalara göre ilişki ediyor.”

Senet, güzel bire bir hükümet kurulduğunda, silahlı kuvvetlerin daha yüksek ayrımsız statüyü destek olmak namına kurulacak hükümetin benzeri kurumu olacağını belirterek, seçimlerin tarihinin belirlenmesi için politik grupların anlaşması gerektiğini ve bunda ordunun tek rolü olmadığını vurguladı.

Senet, “Sudan’a müzaheret sözü verenler var, amma sözlerini tutmadılar. Bu dış aktörlerden çokça destek sözü geldi amma hangi eyvah kim bu arkalama siyasi amaçlarla kesildi.” dedi.

Kargaşa, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kargaşa, düzenlilik ve kalıcılık tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’üstelik sivil yönetime ahali koymuş, alışılmadık nakız ilan ederek başbakan dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Irade Konseyi Başkanı ve Kalabalık Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 4 Temmuz’da, sivil güçlerin sivil tıpkısı hükümet üstünde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Birleşmiş Milel, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçlü sistem” himayesinde yürütülen politik müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te berceste hükümete devretmeyi üstlenme ediyor.

Share: