Strep-A zımnında bademcikleri su birlikte içemeyecek büyüklüğünde şişen bala 21 günde iyileşti

Hatay’üstelik Strep-A bakterisi kaynaklı enfeksiyona yakalandığı ve bademcikleri beslenemeyecek büyüklüğünde şiştiği belirlenen 9 yaşındaki Verda Temiz Tezyifkâr, hastanedeki 21 günce tedaviyle sağlığına kavuştu.

Temel Ikbal Oldukça, bademcikleri ve dili şişen, vücudunda bile döküntüler oluşan kızı Verda Aydınlık’u, 6 Ocak’ta Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi (HMKÜ) Sağlık Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi’ne götürdü.

Yavru Sağlığı ve Hastalıkları bölümündeki kontrolde Strep-A bakterisinin sefer açtığı enfeksiyon tanısı konulan yavru, tedaviye alındı.

Yutkunma zorluğu yaşadığı için beslenme ihtiyacı damar yoluyla karşılanan Süfli, 21 günce çare tedavisinin müspet serencam vermesiyle taburcu edildi.

“Organ hasarlarına kere açabilirdi”

Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Anne Olgun Dalı Başkanı Doç. Dr. Mahmur Çiçeği Umum, AA muhabirine, hastadaki bulguların değerlendirilmesinin peşi sıra Strep-A enfeksiyonu tanısı koyduklarını söyledi.

İlaç tedavisinin takı gösterdiğini tamlayan Umum, “Verda Ziya geldiğinde bademcikleri ve dili artık beslenemeyecek şekilde şişmişti. Su ihtiyacını birlikte karşılayamıyordu. Bunun sonucunda ağır kilogram kaybı gerçekleşecekti. Tedaviyi damardan beslenmeyle destekledik ve bulguların yavaş yavaş düzelmesiyle zat beslenmesine geçtik. Şu dakika bereketli durumda.” diyerek konuştu.

El, enfeksiyonun erken teşhisinin hastanın iyileşmesine katkı sağladığını vurgulayarak, “Geç kalınmış olsaydı enfeksiyon, önsezi ve böbrek yetmezliği kadar aza hasarlarına, hatta hiç istemediğimiz hipotansiyon sonucu toksik alışılmadık sendromuyla ölüme da bozukluk olabilirdi.” ifadelerini kullandı.

“Şahsi hijyen kuralları çok koskocaman”

Bakterinin 16 yaşın altındaki çocuklarda henüz yoğun görüldüğünü dile getiren El, efdal biberli, vücutta kenef, soyulma, dilde ve dudaklarda şişmiş, yutma güçlüğü üzere belirtilerde keyif kuruluşlarına başvurulması gerektiğini anlattı.

Doç. Dr. El, hıfzıssıhha kurallarına uyulmasının hastalıktan korunmada hareketli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hele bu mevsimlerde odanın saatlik havalandırılması çok makro. Aksırma, öksürük durumlarında elimiz yerine dirsek iç yüzünü kullanmalı, sonrasında enfeksiyonun bulaşmasını kontrol altına kabul etmek amacıyla bir yere dokunmadan hızlıca elimizi yıkamalıyız. Zira yetişkinler, çocuklar için sırtçı duruma geçebiliyor. Bu nedenle bakteriden korunmada ferdî hıfzıssıhha kuralları çokça cesim.”

Ana Iştiyak Kıytırık üstelik erken engelleme sebebiyle kızının sağlığına kavuştuğunu belirterek, doktorlara ve keyif çalışanlarına teşekkürname etti.

Share: