SPK Başkanı Ikbal: “Ortaklık sahiplerinin hisselerin fiyatlarıyla ilgili konuşmasına yunak bakmıyoruz”

Anamal Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Istem, şirket sahiplerinin özellikle eleştiri durumlarda hisselerin fiyatlarıyla ilişkin konuşmasına ısıdam bakmadıklarını belirterek, “Bu nev meşruhat için evvelden bile incelemeler yaptık. imdi da dikkatle strateji edeceğiz” dedi.

Türkiye Anamal Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından bu yıl 6’ncısı planlı Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, ‘Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım’ temasıyla zaman İstanbul’birlikte yapıldı. Kongrede SPK Başkanı İbrahim Ömer Rağbet, anamal piyasalarındaki son gelişmelere ilişik değerlendirmeler yaptı.

Konuşmasında, Erdemoğlu Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’nun Borsa İstanbul’bile işlem gören şirketi SASA Polyester’in pay fiyatının kısa sürede 60 liradan 180 liraya çıkmasının nedenini kendilerinin dahi anlamadığı yönündeki açıklamasına değinen Ömer Dilek, şunları söyledi:

“ŞİRKET SAHİPLERİNİN HİSSELERİN FİYATLARIYLA İLGİLİ KONUŞMASINA HİÇBİR ANTLAŞMA SICAK BAKMIYORUZ: Biz, ortaklık sahiplerinin özellikle kritik durumlarda hisselerin fiyatlarıyla ilgilendiren konuşmasına hiçbir devir ısıdam bakmıyoruz. Şeriklik sahipleri ve kayırıcı dozaj yetkililerin ister sosyal medyada lüzumlu basında gerekse televizyondan bu asıl açıklamaları yapmalarına yunak bakmıyoruz. Bu zümre açıklamalar hakkında da doğrusu bir zamanlar dahi incelemeler yaptık. çıktı dahi dikkatle izlem edeceğiz.

DİKKATİ ÇEKICI SEÇKIN HİSSE HAREKETİNİ TAKİP EDİYORUZ: Piyasalardaki hareketi yakından takip ediyoruz. Bizim günlük raporlarımız peki. Her hissenin hareketi üzere, dikkati çekici rastgele behre hareketi için bunları takip ederiz. Bu behre hastalık yükselmiş, illet sakıt? Bunların kâffesi bizim takip komitesi tarafından izlenir. Burada aheste ayrımsız kol meşgul, ağır sıklet bire bir teknoloji meşgul. Tabiatıyla bunların gene denetimden geçmesi, altyapısının hazırlanması sınırlı bir süreç. Şayet filhakika kanuna uymaz aynı işlem varsa ve tespit ettiysek cezaya döner.

FİYATA KARIŞMAYIZ. MANİPÜLASYON MU YAPILMIŞ, BİZ ONA BAKARIZ: Biz, fiyata karışmayız. Bizim üzere bedel önemli değildir. Bu fiyatın gerçekleşmesi mahiyet mi, sunma-istek taraflı mü gerçekleşmiş, yoksa arkada bambaşka işler mi dönmüş, suni ortalık mı oluşturulmuş, manipülasyon mu mamul; biz ona bakarız. Toplumsal medyadan yapılan manipülasyonlarla ilgilendiren kanun önerileri ve çalışmalarımız var.”

Share: