“Somali Kartalları” Mogadişu’daki Rum Kışlası’nda yetiştiriliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Somali Türk Fariza Kuvveti Komutanlığı (STGK), Somali’nin kalifiye askeri personel ihtiyacının karşılanmasına ağırbaşlı yardım sağlıyor.

Türkiye ile Somali ortada 2010’üstelik imzalanan askeri alanda eğitim bilimi, maharet ve bilimsel aksiyon birliğine müteveccih çerçeve anlaşmadan itibaren başlayan süreçte, iki ülke ilişkileri Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ağustos 2011’üstelik ülkeyi ziyaretiyle hızlandı.

Devamında imzalanan antant, protokol ve Hükûmet kararının ardından STGK, 2017’dahi Somali’ye ulaştı. Komutanlığın halen fariza yaptığı Anadolu Kışlası, 30 Ilkgüz 2017’dahi dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldı.

Hint Okyanusu kıyısındaki kışlada Somali düzenlilik kuvvetlerinin teşkilat, eğitim bilimi-öğretim, askeri altyapı ve lojistik sistemlerine müteveccih iyileştirme, bindi ve arkalama faaliyetleri sürdürülüyor.

Ayrıca Somali Silahlı Kuvvetlerinin baştan yapılandırılmasına destek için Somali Defans Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına müşavirlik yapılıyor.

Ülkenin subay ve astsubayları burada yetişiyor

STGK bünyesindeki Askeri Okul Komutanlığı, Somali’deki subay ve gedikli ihtiyacının karşılanmasına yönelik önemli lüks üstleniyor.

Lise öğrenimlerini tümleç Somalililerden keyif, fiziksel uzluk, sınav ve mülakat aşamalarını geçenler uyum eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci namına bu okula başlıyor.

Subay ve gedikli öğrenciler okulda önceki 6 ay hızlandırılmış Türki eğitimi alıyor. Peşi Sıra astsubaylara tıpkı, subaylara iki yıl eğitim veriliyor. Öğrencilere hikmet, kimya, matematik, bilgisayar, askeri gün, askeri coğrafya, harekat yönetimi, duyum kabil derslerin beraberinde yanaşık nizam, mekanik, nişancılık ve atış, savaşma düzenleri eğitimleri uygulamalı veriliyor.

Yıl sonunda dahi askeri yetişek kampı ve Somali birliklerinde kıta staj eğitimleri gerçekleştiriliyor.

Eğitimler Türk askeri personel ve Türkçe alim Somalili askerlerce veriliyor.

Faaliyetlerini 2017’den beri sürdüren Meslek Komutanlığından zabitan “teğmen”, astsubaylar “astsubay çavuş” rütbesiyle mezun oluyor. Ati yıldan itibaren Türki tedbir sınıfının faaliyete geçmesiyle eğitim bilimi astsubaylar üzere iki, zabitan üzere üç sene olacak.

Mezun olan öğrencilerden Bahir ve Albeni Kuvvetleri Komutanlığına ayrılanlara üstelik bukağılık anlayışı ve duygu eğitimi veriliyor. Mezunlar, bir sonraki aşamada, iki devlet arasındaki itilaf layıkıyla Türkiye’bile dershane okulu eğitimlerine alınıyor.

Kışladaki paye binalarında Somalili askerlere silahların, teçhizatın ve askeri araçların hizmet ve onarımına yönelik eğitimler birlikte veriliyor.

Saz eşliğinde “Çanakkale Türküsü”

Boş zamanlarında satranç oynayan subay ve gedikli eğitimindeki öğrenciler, Türkçe bilgilerini yetiştirmek amacıyla lügat oyunu scrabble ile sıra geçirebiliyor.

Öğrencilere Türkçe dersi, Yunus Emre Enstitüsünün görevlendirdiği öğretmen tarafından veriliyor.

Öğrenciler bu derslerde ara sıra, öğretmenin çaldığı rabıt eşliğinde derslerde öğrendikleri “Çanakkale Türküsü”hangi üstelik haremlik ediyor.

Komandolardan oluşan “Kartal Taburları”

İlk mezunlarını 2018’de veren STGK Kontak Terbiye Kadro Komutanlığında ise fertler 3 kamer süreyle Türk askeri personel ve henüz geçmiş STGK bünyesindeki askeri okullardan çıkışlı olan Somalili askerlerden asıl askeri terbiye alıyor.

Eğitimlerini başarıyla bütünler erbaş ve bireyler Isparta’de 10 hafta komando er eğitimine alınıyor ve liyakatli olanlar, komando brövesiyle ödüllendirilerek Somali Ulusal Ordusunda göreve başlıyor. Silah, vasıta ve teçhizatları da Türkiye aracılığıyla sağlanıyor.

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçesi “kartal” anlamına mevrut “Gorgor Taburları”, ülkede güvenliğin sağlanmasında yüce fariza üstleniyor.

Ülkedeki TSK personeli, bu taburların faaliyetlerini ahir aşamada de izliyor. Türk askerlerinin izleme ettiği taburlara ihtiyaç halinde tecdit eğitimleri veriliyor.

“Arkadaş ve ahi Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin rastgele ahit yanındayız”

STGK Komutanı Tuğgeneral Melik Dinçer, AA’ya yaptığı açıklamada, komutanlığın Türkiye ve Somali beyninde imzalanan ikili anlaşmalar kapsamında 30 Eylül 2017’da Anadolu Kışlası’nda faaliyete başladığını belirtti.

Görevlerinin, Somali Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş, terbiye-tedris, askeri enfrastrüktür ve lojistik desteğini nail olmak, düzeltmek ve yardım etmek olduğunu anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

“STGK’de, Somali’bile aşina adıyla TÜRKSOM’birlikte Somali Silahlı Kuvvetleri personeliyle birlikte Askeri Meslek Komutanlığında subay ve astsubay, Temas Eğitim Bilimi Komutanlığında ise komando taburları yetiştirilmektedir. Buradan çıkışlı olan subay ve astsubaylar Türkiye’deki derslik okulları ve terbiye merkezi komutanlıklarında eğitimlerine bitmeme etmekte, müteakiben Somali’ye dönerek eskimemiş birliklerinde görevlerine başlamaktadır. Birlik eğitimi kapsamında ise anne askerlik eğitimini mütemmim komando taburları, komando er eğitimi üzere Isparta’ya gönderilmekte, eğitimlerini müteakip, Somali Silahlı Kuvvetleri saflarına katılmaktadır. Bu eğitimler dışında, eğitimini tamamlayarak kıtalarda görev eden kontak ve personele ister Küçük Asya Kışlası’nda ister ayrıksı kışlalarda tazeleme eğitimleri yaptırılmakta, arttırma terbiye ihtiyacı ortaya çıktığında Somali’bile veya Türkiye’dahi yetişek ve kurslar verilmektedir.”

Dinçer, antrparantez Somali Defans Bakanlığına, Genelkurmay Başkanlığına, bukağılık komutanlıklarına ve eğitimini tamamlayarak ülkedeki silahlı kuvvetlere katılan birliklere de müşavirlik yaptıklarını ifade etti.

Dinçer, “7 iklim, 3 kıtaya sulh, huzur ve adaleti getiren atalarımızdan aldığımız esin, yüreğimizdeki cesaret ve yiğitlik ateşiyle, asaletli Türk milletinin polat pençeleri, aslanları bizler, arkadaş ve ahi Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin rastgele antlaşma yanındayız.” dedi.

Anadolu Kışlası Keyif Merkezi

Anadolu Kışlası’ndaki Esenlik Merkezi, sadece birlikteki Türk askerlere değil, burada eğitimlerini sürdüren Askeri Okul Komutanlığı ve Irtibat Eğitim Grup Komutanlığındaki askeri öğrencilere de esenlik hizmeti sunuyor.

Acil engelleme odası, tıbbi rasat odası, laboratuvar, otacı odası ve eczanenin bulunduğu revirde; otacı, dişçi, sağlık personelinin beyninde bulunduğu 12 personel fariza alıyor.

Türkiye’ye gönderilecek askerlerin sarılık, menenjit, suçiçeği, tetanos aşıları dahi burada yapılıyor.

Keyif Merkezi Amiri Ehlihibre Doktor Miralay Bandaj Veli, Küçük Asya Kışlası’nda görev işleyen Somali Türk Silahlı Kuvvetleri personeline; subay, gedikli ve erlerine, Askeri Ekol Komutanlığında tahsil gören Somalili öğrencilere, TSK personeline ve buradaki sivil çalışanlara sondaj, tedavi, apotr sağlık, tıbbi laboratuvar ve görüntüleme hizmeti verdiklerini, ayrıca diş polikliniğinde kavşak ve dış sağlığı hizmeti sunduklarını anlattı.

AA, “Kartal Taburları”nın tecdit eğitimlerini görüntüledi

Küçük Asya Kışlası’ndaki eğitimlerini tamamlayarak Somali Silahlı Kuvvetlerine karışma olan “Kartal Taburları”na geçen günlerde Türk askeri personel eliyle verilen tecdit eğitimlerini AA ekibi bile izleme etti.

Terbiye kapsamında bu taburlarda görevli askerler, meskun mahallerde muharebe, sızma parkurundan intikal, pusu ve pusudan kaçma, şalter inme binme, tüfeğe hakimiyetin esasları, mekanik, nişancılık ve atış ile silah sıfırlama kadar eğitimlerden geçirildi.

Meskun mahalde savaşma eğitimi sırasında patlayıcılar ve sis bombaları kullanıldı. Türk askerlerin nezaretindeki eğitim bilimi sırasında hedefin içeride bulunduğu varsayılan lüp kapısının patlayıcıyla nakız edilmesinin ardından askerler, hedefin etkisiz arkaç getirilmesine müteveccih manevra gerçekleştirdi.

Ayrıca Türk sıhhiye personeli, savaşma şartlarında çorlu kişinin hayatını kurtaracak ilk yardım müdahalelerini maket üzerinde gösterdi.

Türk askerinin tatbikatları

AA ekibinin üste bulunduğu sırada Türk askerleri bile bazen tatbikatlar gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının iştiraki ASELSAN yoluyla, evcil ve milli imkanlarla üretilen gezici havan topu tespit radarı SERHAT’ın konuşlu bulunduğu başkaca, muhtemel havan saldırısına yönelik tatbikat yapıldı.

Havan tespit radarının uyarısıyla alarmın verilmesi, saldırının geldiği kavuşum koordinatının tespiti ve imhasına yönelik tatbikatın dışında, komutanlıktaki birdenbire engelleme mangasının alarm durumundaki harekatına ait birlikte tatbikat gerçekleştirildi.

Share: