Sokağa atık atıklar, el emeğiyle sanata dönüşüyor

Sokağa atılmış atıklar, ahali emeğiyle sanata dönüşüyor

HATAY – Hatay’da sokaktan topladıkları atıkları vasıtasız geçirerek sanata dönüştüren Selma Dokur, hem anlayışsız dönüşüme yardım sağlıyor, hem birlikte birbirinden fena hâlde eserler ortaya çıkarıyor.

Defne ilçesinde kıpırdak 55 yaşındaki Selma Dokur, 10 yıldır çevreye atılan şişe, gazete kağıtları, musanna ve ambalaj kabilinden eşyaları toplayarak aracısız geçirip sanata çeviriyor. Sanata çevirdiği ürünleri satan Okuyucu, hem et kafalı dönüşüme ulama sağladığı gibi hem dahi eş bütçesine destek oluyor.

Yaptığı say ile ilgilendiren bilgi veren 55 yaşındaki Selma Dokur, “Atılmış gazoz şişeleri, soda şişelerini değerlendiriyorum. Çarkıt tepsileri boyuyorum. Atılan kapları süslüyorum, atılmış gazetelerden ambalaj kağıdından atılacağına ego de değerlendiriyorum. Ben de toparlayıp getiriyorum. Danışma haline dönüştürüyorum ortaya bile evire çevire şeyler çıkıyor” dedi.

Atık yerine bakılan benzeri haddinden fazla malzemenin dönüştürüleceğine değinen Dokur, “Hiçbir şeyin atılmasından birlikte yana değilim çünkü çevremize haddinden fazla nazik aynı kötülük veriyor alıp değerlendiriyorum. Sokakta atık atıkları alıp getiriyorum, domuzuna tıpkı şekilde yıkıyorum, temizliyorum sonra laf eseri ortaya çıkıyor. Hem birlikte domuzuna şeyler yapmış oluyorum. Hani rate atılan dediğimiz budur. Hem çevremize birlikte engel vermez. Bunların yanında hasır ve ahşapta yapıyorum. Bunları yaparken çok mutlu oluyorum ve sanatı seviyorum” ifadelerini kullandı.

Share: