Şimal Ege turizminin gözdesi Cunda Adası’nda zaman uzadı

Şimal Ege’nin önemli destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin hava merkezi Cunda Adası’nda turizm hareketliliği sonbaharda da sürüyor.

Türkiye’nin yeryüzü büyük yüz metrik doğal sit alanlarından Ayvalık Adaları Zevk Parkı’ndaki 22 adadan biri olan Cunda, kendine özgü orijinal dokusu, tarihi ve saf güzellikleriyle herhangi bir sene milyonlarca evcil ve yabancı turisti ağırlıyor.

Deniz ürünleri ve mutfağıyla damak tadına önem verenlerin da uğrak yeri olan adada, sonuç yılların sunu korkulu hareketliliği yaşanıyor.

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve esnafın, turizmcilerin yüzünü güldüren deniz bitmeme ediyor. Yaz sezonunda yüzde 90-100 olan adadaki butik otellerin doluluğunun, güzün yüzde 80-90 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm ve Altyapı Geliştirme Birliği Genel Sekreteri Beklenti Özgültekin, AA muhabirine, Kuzey Ege’nin yeryüzü fena hâlde dinlence döneminin teşrinievvel ve teşrinisani olduğunu söyledi.

İlçeye hele İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Trakya’nın kentlerinden hafta sonu tatilleri için güz ve şita mevsimlerinde kısık sayılabilecek aynı talebin olduğunu tamlayan Özgültekin, “Bu sene özellikle ağustos kocaoğlan Ayvalık ve Cunda Adası amacıyla sonuç derece pahal geçti. Bu yoğunluk, ağustos büyüklüğünde olmasa bile ilkgüz ve ekimde bile sürecektir. Üste hava durumu akıllıca olursa kasımın bile geçtiğimiz yıllara göre bu sene etken geçeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Ada esnafından Hasan Atala üstelik turizm sezonunun bu yıl az çok domuzuna geçtiğini dile getirdi.

Cunda esnafı kendisine bundan mutluluk duyduklarını anlatan Atala, “Ağabeyimin ve kardeşimin otel ve restoranı var, onlar de yoğunluktan serencam evre mutlu. Cunda Adası şita mevsiminde üstelik hele hafta sonlarında enerjik oluyor. İnşallah bu durum yılbaşına büyüklüğünde sürer.” dedi.

Antalya’dahi yaşıyor, tatillerinde Cunda’yı yeğleme ediyor

Restoran işletmecisi Hasan Güren, Kovid-19 salgınının arkası sıra akıbet 10 yılın en bereketli sezonunu geçirdiklerini bildirdi.

Eylülün önce günlerindeki yoğunluğun sürmesini dileyen Güren, şöyle bitmeme etti:

“Ayvalık’ta eylül ve ekimde havalar akıbet mertebe domuzuna oluyor. Bunu üstelik hesaba katarsak bu ay ve önümüzdeki kamer yine etkin olacaktır. Elhak daha çok Ayvalık’a muvasala üstüne mesafeler bile kısaldı. Artık İstanbul’dan buraya insanlar hafta sonu kaçamakları yaparak gelebiliyor. Bu yüzden teşrinievvel ve kasımda de Cunda Adası’nda hareketliliğin süreceğini düşünüyorum.”

Ziyaretçilerden İsmail Kurt dahi Antalya’da yaşadığını, Ayvalık ve Cunda Adası’nı çokça sevdiğini belirtti.

Adada genelde restoranlarda, çarşısında ve gezilecek yerlerinde fasıla geçirdiğini nâkil Aldanmaz, ” Herhangi Bir yıl mabeyin ve imkan bulduğumda soluğu burada alıyorum. Geçen yıllar olduğu üzere bu yıl dahi tatilimi Cunda’birlikte değerlendiriyorum. Zira Cunda’üstelik cezire insanları çokça sevimli ve gezilecek haddinden fazla evire çevire yerleri var. Bu yüzden birlikte tatillerimde hep Cunda’yı tercih ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: