Sevi Erdan Kılıç, Karaburun’da MHP İlçe Başkanı’nı Tutuklatan Müddeiumumi ve Eşinin Şanlıurfa’ya Sürüldüğü İddiasını Sedir Gündemine Taşıdı

Benzeri davada olay çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Ilgi’i tutuklaması istemiyle gümrük kolcusu hakimliğe sevk fail Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve eşi olan Karaburun Esas Ukubet Mahkemesi hakimi Cansu Kurucu Yılmaz’ın şeb yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü iddiası Divan gündemine taşındı. CHP İzmir Mebus Aşk Erdan Tığ, konuyla ilgilendiren Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sevda Erdan Tığ, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Dikkat’in birlikte tutuklanmasının peşi sıra Karaburun Adliyesi’nde yaşanan gelişmelerle ilgilendiren Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Kılıç, konuyla ilgilendiren bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“İzmir’in Karaburun ilçesinde tıpkısı metrukiyet davası görülüyor. Karaburun Temel Ülfet Mahkemesi’nde görülen sevgili, Meryem K. ile Sinan K. beyninde. Meryem K.’nın, Karaburun Belediyesi personeli Mehmet Civan’ı tanık namına göstermesi ve kocasının malları danışıklı ayrımsız şekilde başkasının üstüne geçirdiği iddiası elan ilk adliyede kavgaya etmen olmuştu. Eş Sinan K.’ya bindi üzere Karaburun Adliyesi’hangi mevrut MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat ve beraberindekiler Meryem K. ile çocuklarına saldırmış, tanık olan Mehmet Civan’ı bile dövmüştü. Karaburun Adliyesi’hangi anbean yanındakilerle gelişigüzel polise tepki gösteren, bilge ve savcıları gözdağı fail Karaburun MHP İlçe Başkanı Erkan Özen tutuklanmıştı. Dikkat’in avukatları tarafından tutuklamaya yaptığı itiraz talebinin kabul edilmemesi, ortalığı karıştırdı. Karaburun Esas Ceza Mahkemesi Hakimi Cansu Kurucu Yılmaz, itiraz talebini reddetti. Olayın önceki çıktığı zamanda, adliyedeki çarpışma nedeniyle Erkan Ilgi’i tutuklamaya atıf fail Karaburun Cumhuriyet Savcısı ise Muhammet Miraç Yılmayan. Bu kararın peşi sıra, Karaburun Adliyesi’nde geçtiğimiz aylarda göreve başlayan ev-koca olan savcı ve bilge, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürülüyorlar. Bugün üstelik Karaburun Adliyesi’nde duruşmalar yapılamıyor.

Daha evvel bile Karaburun Kaymakamı Serap Özmen Bunaltıcı’in aynı ilçede kıdemli müddeiumumi yerine görev fail eşi Osman Aklanma Çetin ile gelişigüzel yaptıkları nahak yere çıkar sağlama, görevini kötüye istimal, yer yolsuzluğu kadar iddiaları Sedir gündemine taşımıştım. AKP yargısı, tezce kaymakamla ilgili 154 haberimize erişim yasağı getirdi. İçişleri Bakanlığı, Ilçebay hakkında anket açtı. ‘Soruşturmanın mıhlı yürütülmesi açısından görevden el çektirilsin’ dedik, ama bunu tahsis etmek yerine, ‘neredeyse ülkedeki bütün suçlularla, mafya ile fotoğrafları kamuoyuna yansıyan Süleyman Soylu’nun oturduğu’ İçişleri Bakanlığı, Karaburun Kaymakamı hakkındaki dosyayı kapatarak kendisini ödüllendirdi.”

“HUKUKUN SANA GÖRESİ BANA GÖRESİ OLUR MU”

Adaletin siyasal partilere göre işlememesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, ” Türkiye’dahi adalet sistemi yerle bire bir edilmiştir, ahbaplık katledilmektedir. Neredesin Bekir Bozdağ? Bu lacerem hak? Hukukun sana göresi bana göresi olur mu? Türe, siyasal partilere bakarak işlemez, işleyemez! Kayırıcı insan hak sarayları yaptılar, içerisinde doğruluk bulunmayan. Adaletin olmadığı yerde Hak Bakanı olsan hangi olur? Arasında büyüklük dediğimiz mekanizmanın ufacık bire bir kırıntısı kaldıysa bunun hesabı sorulmalı. Karaburun MHP İlçe Başkanı’nı tutuklayan hakim ve müddeiumumi eşinin İzmir’den Şanlıurfa’ya sürülmesini kuşkusuz açıklayacaksınız ülen AKP-MHP yargısı? Genel Başkan’ımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP ve Budun İttifakı namına, iktidara geldiğimizde hukukun üstünlüğünü savunup, üstünlerin hukukunu yeneceğiz” dedi.

Amor Erdan Kılıç, önergesinde Vekil Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı belirtilen bu vaziyetler doğru mudur? Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmayan ve Hakimi Cansu Kurucu Yılmaz, İzmir’den Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine gönderilmiş midir? Eğer gönderilmişse tayin dönemi olmamasına karşın neden hakeza tıpkı tasarrufta bulunulmuştur?

“Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı rapor edilen bu olayla ilişkin sormaca küşade mıdır? Açılmışsa kimler için açılmıştır? Açılmamışsa açılması düşünülmekte midir ve hangi ahit açılacaktır?

Son aynı yılda, atama dönemi dışında görev yaptığı ilden bambaşka aynı ile talebi ve mazereti dışında gönderilen hakim ve savcı reşit mudur? Olmuşsa sayısı kaçtır? Ne illerden hangi illere gönderilmiştir?

Share: