SELIM Parti’li Karaaslan, toplumsal ev projesini değerlendirdi Açıklaması

DÜRÜST Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Mahmur Çiçeği Karaaslan, Cumhuriyet tarihinin yeryüzü nazik içtimai bölük projesiyle ilgilendiren, ” İlk Evim İlk İş Yerim’ dünyaya yaşıt olacak. Çünkü dünyada toplumsal devletin vatandaşına sağlaması gereken hizmetlerin birçoğunda ferasetsiz girişim atılmaya başlandı.” dedi.

Karaaslan, Samsun’da kadınların el emeklerini sergilediği 1919 Çarşı ile Muharip Gaziler Derneğini musahabe etti.

Sosyal konut projesi için gazetecilere açıklamalarda mevcut Karaaslan, projenin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle açıklandığını hatırlattı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, projenin detaylarını kamuoyuyla paylaştığını belirten Karaaslan, ” Türkiye’nin dört yanından projeye rekor kıracak seviyede başvuru oldu. Milletin devletine hangi büyüklüğünde güvendiğini, bunun ne kadar makul tıpkı proje olduğunu tıpkısı posta henüz bize gösterdi. Bu, bir seferberlik gibi aslında. Türkiye’deki bağan gelirli vatandaşların barınma ihtiyacını tamamlamaya müteveccih 20 yıldır yapılan çokça kebir hamleler var. Tıpkısı zamanda kentsel tahavvül çerçevesinde, yer sarsıntısı riskinde olan ülkemizi ve şehirlerimizi bu riskten giderilmiş ika noktasında çokça önemli atılımlar yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda TOKİ tarafından yüzdelik 95’i içtimai ev gelmek amacıyla 1 milyon 170 bin göz yapıldığına dikkati çekici Karaaslan, şöyle bitmeme etti:

“Bu projeyle ilk etapta 250 bin konut, 5 almanak süreçte 500 bin hane, altyapısı müstahzar bölük arsaları ve gelişim yerleri atılmak amacıyla ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ dünyaya eş olacak. Çünkü dünyada sosyal devletin vatandaşına sağlaması gereken hizmetlerin birçoğunda kafasız aşama atılmaya başlandı. Kovid-19 süreci yaşandı. Peşinden enerji, besin konularında dünyada analog sıkıntılar var. Özellikle Batı dünyası başta kalkışmak amacıyla daha çok içtimai cesamet harcamalarının kısılması noktasına gidiliyor. Türkiye hangi yapıyor bilcümle bunlar yaşanırken? Kül tersi dev tıpkı etap atarak. Ihtimal bu anlamda dünyada gerçekleştirilemeyecek benzeri projeyi hayata geçirerek milletimizin ihtiyacını kerem yerine sunma kıvrak şekilde çözmeye yönelik hakeza makro girişim atıyor.”

Karaaslan, projeye sadece konut üretimi kendisine bakılmaması gerektiğine bel ederek şunları kaydetti:

“Haddizatında göz üretimi yapılırken şehirlerimize kullanılmamış dirim alanları kazandırılıyor. Kullanılmamış dirim alanlarında çıplak alanlar, bala alanları, parklarıyla şehre ayar katan alanlar oluşacak. Bir zamanda iklim değişikliği ile uğraş üstüne dahi gelecekte yaşanabilecek risklerle mücadele ika noktasında yenilenebilir enerjiyi kullanan, liyakatsiz atık üreten, yağmur suyunu kullanan, ufki mimarlık unsurlarına uyan, yerel mimarlık özelliklerini bile haiz ve şehre değer katacak alanlar oluşturulacak. Alelhusus şehit yakınlarımız, gazilerimiz, gençlerimiz ve hoşur ihtiyacı olan ailelerimize bu anlamda nazik hizmet sunulacak. Türkiye, bakir konut üretimi ve yeni yaşam alanları kazandırma üstüne haddinden fazla büyük tecrübeye erbap. Zımnında bu projeyi haddinden fazla hızlı şekilde hayata geçireceğiz. Vatandaşımızda bu konuda balaban sevinme var.”

Share: