Selçuklu’dan Hatay’a 52 tır arkalama malzemesi gönderildi

Konya’nın format Selçuki İlçe Belediyesi koordinesinde eşkal üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 sarsıntı sonrası toplanmış 52 tır dolusu arkalama malzemesi Hatay’daki depremzedelere ulaştırılmak amacıyla bölgeye gönderildi.

Selçuki Belediye Reisi Ahmet Pekyatırmacı, ayni yardımların tam miktara ulaştığını belirterek vatandaşlara AFAD vezneci hesaplarına nakdi müzaheret yapmaları noktasında çağrıda bulundu. Konya’dan Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen sarsıntı sonrası başlatılan müzaheret çağrısı karşılığını buldu. Depremin ilk saatlerinde Afet Eş Güdüm Merkezi öncülüğünde aksiyon makineleri ve personel desteğinde kâin belediyeler depremzedelerin yaralarını ahzetmek üzere arkalama kampanyaları başlatmıştı. Sevimsiz albeni şartlarına rağmen binlerce eş sarsıntı bölgelerine müzaheret yaymak ve acılara bir nebze de olsa çıkar yol olmak üzere adeta seferber oldu. Hatay için ilçede Selçuki Belediyesi’nin koordinasyonunda başlatılan kampanya 7’den 70’e herhangi bir yaştan vatandaştan ağır sıklet bent gördü. Yardım Toplama Alanı kendisine belirlenen Selçuki Uluslararası Spor Salonuna önce dakikalardan itibaren binlerce arkalama malzemesi hayırhah vatandaşlar vasıtasıyla ulaştırıldı. Kayıt, içecek, uzaklaştırmak, elektrikli soba, battaniye, mont, atkı, ezik, eldiven kabil ana ihtiyaç malzemelerinden oluşan 52 tır uray görevlileri ve gönüllülerin aksiyon birliğinde ilk tasnif edilen malzemeler elan bilahare paketlenerek tırlara yüklenip Hatay’daki zelzele bölgelerine ulaştırılmak amacıyla gönderildi. Selçuki Kaymakamı Eflatun Duygusal Tortop’un birlikte Erek Şehremini Mustafa Kavuş, Karatay Şehremini Hasan Kılca üstelik Arsıulusal Spor Salonu’na gelerek arkalama çalışmalarını yerinde inceledi.

“Bez bebeğini torunlar amacıyla gönderdi”

Müzaheret için gelen malzemeler ortada oyuncaklar ve bez bebeklerin üstelik yer alması dikkat çekti. 4 yaşındaki benzeri kız çocuğunun Sıla ismini verdiği bez bebeğini, “Hangi yaparsak yapalım, acınızı dindiremeyeceğimizi biliyoruz. Rabbim uçurum ve yardımcınız olsun. Tıpkı nebze de olsa yaşadıklarınızı kaynatmak yerine, Rabbim esasen hakeza nâr yaşatmasın. Esbak olsun” notuyla çocuklar amacıyla gönderildi.

Müzaheret sürecini yer esasen beri eş güdümlü ederek çalışmaları yakından takip fail Selçuki Şehremini Ahmet Pekyatırmacı, Konyalı vatandaşların bağlantı, beraberlik ve yardımlaşmanın yeryüzü adamakıllı örneklerini gerçekleştirdikleri tabir ederek duyarlılıkları dolayısıyla vatandaşlara teşekkür etti. Sarsıntı bölgelerine ayni yardımlarla yeterli miktarda materyal gönderildiğini anlatım fail Başbuğ Pekyatırmacı, bundan sonraki süreçte nakti yardımlara evleviyet verilmesi gerektiğini belirterek vatandaşları AFAD banka hesaplarına müzaheret yapmaya davet etti. – KONYA

Share: