“Selçuklu’dan Cumhuriyet’e Bu Mülkün Destanı 100. Sene Hatırası” konseri sahnelendi

Türkiye Nazik Budun Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde düzenlenen “Lan Yurt” temalı “1071-2023 Selçuklu’dan Cumhuriyet’e Bu Mülkün Destanı 100. Sene Hatırası” antetli konser, sanatseverlerle buluştu.

Konsere Türkiye Şişman Milet Meclisi Reislik Divanı Katip üyesi ve DOĞRU Fırka Kütahya Mebus İshak Gazel ve Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan katıldı. Imal ve yönetmenliğini Özhan Eren’in üstlendiği konserde, Malazgirt’ten Cumhuriyet’e büyüklüğünde olan çevrim anlatılıyor.

Programın açılışında bir enformasyon gerçekleştiren TBMM Riyaset Divanı Katip üyesi ve AK Fırka Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Kurtarma Aracı ve müessis vasıflarıyla Türk milletinin iradesini oyun fail Türkiye Balaban Budun Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde gerçekleştirilen konser ile destansı tarihimize bodur ayrımsız yolculuk yaparak, bizlere şanla şerefle yaşadığımız ve yaşayacağımız eren vatanımızı miras bırakan ecdadımızı gururla anıyoruz” dedi.

Bu vesileyle Türkiye Iri Millet Meclisi’nin ilk başkanı, İstiklal ve İstikbal mücadelemizin önderi ve devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları ilkin kalkmak amacıyla, muazzez şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur, gönül borcu ve minnettarlık ile andığını belirten Gazel, ruhlarının şatır olmasını, makamlarının şanlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Yapım ve yönetmenliğini Özhan Eren’in üstlendiği, anlatıcılığını ve seslendirmeleri Mustafa Aygül’ün üstlendiği konserde, orkestra düzenlemesini ve şefliğini Yücel Arzen gerçekleştirdi.

Bestesi Öğretmen İsmail Hakkı Bey’e ilgili olan “Ülen Kocaman Kargaşa, Ülen Koca Er” parçasıyla mir yapılan konserde “Tuna Nehri Akmam Diyor”, “Eğil Dağlar Eğil”, “Bir Firtına Tuttu Bizi”, “Erzurum Türküsü”, “Sarıkamış Türküsü”, “Çanakkale Türküsü”, “Taleal Bedru Aleyna”, “Acun Tanık: Yılmadık”, “İzmir Marşı”, “Bu Yurt Kimin”, “Yarim Diye” ve “Birçok 100. Yıllara” eserleri seslendirildi. Kısaca 2 saat süren programa, firez sanat dünyasından bir nice benibeşer katıldı.(AKA-) – KÜTAHYA

Share: