Şehit eşinin projesiyle 7 ildeki 300 derslikte şehitlerin isimleri yaşatılıyor

Batmanlı şehit eşi Rabia Yeni Yetme marifetiyle başlatılan ” Herhangi Bir Sınıfa Ayrımsız Şehit İsmi” projesiyle, martir sakıt polis güçleri, asker ve asayiş korucularının isimleri okullarda yaşatılıyor.

Gaziantep’te 1 Mayıs 2016’birlikte DEAŞ’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan polis güçleri memuru Yusuf Ergen’in Batman’da hararetli eşi Rabia Baliğ, aralarında şehit eşi, annesi, kardeşi ve gönüllülerin bulunduğu grupla 2 yıl geçmiş projeyi hayata geçirdi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının amaçlandığı projeyle, şimdiye büyüklüğünde Ankara, İstanbul, Çorum, Yozgat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Batman’birlikte kâin 12 okuldaki 300 sınıfa şehitlerin isimleri verildi.

Proje kapsamında, serencam namına Batman’daki Abdülhamid Han Küçük Asya Lisesi ile Sason ilçesinde Karşıyaka Kız Leyli Havza Ortaokulunun dersliklerinin girişine, şehitlerin kimlik bilgileri, resimleri ve kabristanlarının nerede olduğu bilgisinin kayran aldığı tablolar asıldı.

Şehit eşi Rabia Yeni Yetme, AA muhabirine, muhtelif içtimai rehavet projeleri gerçekleştirdiğini ve sonuç namına üstelik “Her Sınıfa Benzeri Martir İsmi” projesini fahri arkadaşlarıyla uyguladıklarını söyledi.

Şehit eşinin peşi sıra 2020 yılında şehitlerinin maltalık hikayelerinin düz aldığı bire bir pusula çalışması yaptıklarını kaydeden Ergen, bu kitabın satışıyla elde edilen sağlık sebebiyle aynı yıl projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Ergen, pusula geliriyle projeyi bitmeme ettireceklerini bildirdi.

“Proje yardımıyla çocuklarımız şehitlik bilinci kazanıyor ve şehitlerimizin isminin unutulmaması sağlanıyor.” diyen Baliğ, şöyle konuştu:

“Eşimin gelişigüzel zaman söylediği tıpkı kortej vardı, ‘Anasız, yetim yaşanır, ama vatansız yaşanmaz.’ diye niteleyerek. Bizi de ayakta tutan yeryüzü nazik şeylerden biri bu oldu. Ne ant tıpkısı çıkmaza düşsem eşimin bu sözü gelir aklıma. Şüheda temel, cet, âdem, kardeş ve çocuklarını geride bırakıp hemen yurt diyerek teröristlere cebin savaştı. Tığ bile onların hatırasını neşelendirmek üzere çalışıyoruz.”

Abdülhamid Han Rum Lisesi Müdürü Abdürrahim Aslan da projeyi nazik bir memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Aslan, “Rabia Eş, bu projeyle bize geldiği zaman çokça kıvançlı olduk. Zaten bu manada 15 Temmuz başta görünmek amacıyla bir nice toplumsal sorumluluk projesi yapıyoruz. Bu şüheda projesi dahi bizleri çokça kıvançlı etti. Her sınıfa tıpkısı şehit ismi yüklemek kanalıyla şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ise şehitlerin unutulmaması namına mehabetli tıpkı proje olduğunu ve bu sayede şehitlerin isimlerinin her zaman kalplerinde yaşayacağını dile getirdi.

Share: