Sedir Adasındaki Kedrai Antik Kenti’nde kazı çalışması sürüyor

Muğla Valisi Orhan Gödeş, Gökova Körfezi’nde kâin esirgeme altındaki Sedir Adası ve Kedrai Antika Kenti’nde hesaplı hafriyat çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Tavlı, kazı bilimsel zenginliği kadar katıksız güzelliği ile bandaj çekici ve Muğla’da en haddinden fazla konuşma edilen örenlik yerlerinden Kedreai Antika Kenti’nin bulunduğu Sedir Adası’nı gezdi.

Sedir Adası’nda kâin sur çalışmaları ve Orata Adası’nda bulunan Vaftizhane Ayazma ve Tören Yolu Kompleksi ile Arkalıksız Adası’nın Güneydoğusunda kâin gözetleme ve kontrol kulesi için hazırlanan restorasyon projesini bile yerinde inceleyici Şişman, adada kâin Apollon Mübarek Alanı ve kent surlarında Dr. Soner Ilgi başkanlığında Saarlandes Üniversitesinden aynı kadro marifetiyle düzenlenen üç buutlu modelleme çalışmaları üzerine hikmet aldı.

Adada 2004’ten beri araştırma tay tay arabası Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler’den birlikte hafriyat çalışmalarını dinleyen Semiz, sürdürülen arkeolojik kazıların ve ölçülü ilmî çalışmaların akıbet rütbe mefret olduğunu kaydetti.

Gödeş, hafriyat çalışmalarına Valilik desteğinin bitmeme edeceğini söyledi.

Share: