Saylav Tutdere’nin 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü mesajı

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Mebus Av. Abdurrahman Tutdere 24 Teşrinisani Öğretmenler Haset dolayısıyla mesaj yayımladı.

Saylav Tutdere öğretmenliğin bayağı bir patika olmadığını ifade ederek, öğretmenlerin toplumu eğiten, bize kainatı keşfetmemizi öğreten, daha kalifiye soru sormamızın yollarını açan, ufkumuzu genişleten kişiler olduğunu söyledi.

Milletvekili Tutdere yayımladığı mesajında, “Başmuallim Mustafa Eksiksizlik Atatürk öğretmenlere ithafen, ‘Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yıpranmamış yavru, sizin eseriniz olacaktır.’ demiştir. Bundan kontekst geleceğimizi şekillendiren, çocuklarımızın yol göstergecisi ve geleceklerini belirleyen, toplumu aydınlatan öğretmenlerimizi toplumun en saygın, yer kredili konumuna getirmemiz çokça önemlidir.

Merkezi Idare Bütçesi içre Yetişek bütçesinin payı yüzde 19.24’ten yüzde 14.53’e gerilemiş, eğitim bilimi bütçesinin milli gelire oranı ise yüzde 4.21’den yüzde 3.48’e gerilemiştir. 2022 yılı itibariyle ülkemizde 95 bin civarında kontratlı, 85 bin civarında ise ücretli öğretmenimiz var. Öğretmenlerimiz Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla çokça daha aşkın çalışmakta buna karşın Avrupa’daki bildirme düşük maaşı almaktadırlar. Bundan kıran da öğretmenlerimiz kazançlı sorunlarla boğuşmaktadır.

Her yıl binlerce öğretmen adayı üniversitelerden mezun olmakta fakat öğretmen atamaları ensiz kalmakta, ataması yapılmayan öğretmenlerimiz bitmek bilmeyen aynı zavallılık içine sürüklenmektedirler. Ataması yapılmayan yüzbinlerce hoca öğrencilerine kavuşacağı haset beklemektedir. Devasa boyutlara vasıl sarıklı açığının ortadan kaldırılması amacıyla hoca atamasının ivedilikle yapılması gerekmektedir.

Yapılan araştırmaya göre öğretmelerin yüzdelik 83.1’i evre gelirinin fukaralık sınırının altında yaşamakta, yüzdelik 97.5’i hayat standartlarını karşılayamamakta, yüzde 90’ı cesaret kartı borcunu ödemekte zorlanmakta, yüzdelik 43’ü istisnasız her kamer namus borcu mülk bulmaya çalışmakta, yüzde 94’ü faça ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmakta, yüzde 90’ından dahası ise çocuklarının eğitim bilimi ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu ebat ortadayken kazançlı krizin derinleştiği şu ortamda terbiye emekçilerinin ekonomik ve zat türe kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesi asla akseptans edilecek aynı ebat değildir.

En mümasil seçimde bu tabloyu aksine çevirecek, yetişek sistemi ve cümle öğretmenlerimizin sorunlarını ortadan kaldıracağız. İktidarımızda 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nde bütün öğretmenlerimize birer mahiye ikramiye verecek; kontratlı hoca, vekil öğretmen ayrımcılığını ortadan kaldıracak okullardaki sarıklı açığını acilen bitireceğiz. Adalet temelli, çocuklarımızın yararını önceleyen, fikri bağımsız, irfanı bağımsız milletvekili, vicdanı müstakil gençleri yetiştirebilecek, araştıran, sorgulayan çocuklarımız ile Türkiye’nin kalkınma stratejisini henüz yukarılara taşıyacak kıpırdak ve adil benzeri yetişek sistemini gelişigüzel düz yazı edeceğiz

Bu his ve düşüncelerle başöğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün aydınlanmacı yetişek anlayışını benimseyerek ülkemizin çağcıl ve münevver geleceği için tek fedakarlıktan kaçınmayarak çocuklarımızı yetiştiren tekmil öğretmenlerimizin 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu. – ADIYAMAN

Share: