Sarıkamış’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü törenle kutlandı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü nedeniyle merasim düzenlendi.

Sarıkamış Hükümet Konağı önündeki törene, Sarıkamış Kaymakamı Doğan Kemelek, 9. Komando Liva Komutan Vekili Topçu Miralay Ünsal Bilir, İlçe Belediye Reisi Harun Hayali, gaziler, ofis amirleri, askeri erkan, siyasal parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Belediye Reisi Hayali, törende yaptığı konuşmada, 102 yıl önce Allahuekber Dağları’nda Türk milletinin cesareti, kararlılığı ve azmi ile bu toprakların yurt olduğunu söyledi.

“Şehitler diyarı” olan Sarıkamış’ın milletin en feci hikayesine ve korkulu mücadelesine tanıklık eden tıpkı kaza olduğunu anlatan Hayali, “Sarıkamış hem ciğerimizi yakan sagu hem üstelik yüreğimizi kabartan destandır. Sarıkamış hunriz bir yenilgi değil vatan toprakları üzere şanlı benzeri mücadeledir. Bu kutsi toprakları bizlere vatan olarak bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, mecmu şehitlerimize, gazilerimize şükran ve minnettarlık duygularımı sunuyorum.” dedi.

Tarih öğretmeni Bahattin Kılıç bile Sarıkamış’ın kuruluşu ve tarihi ile ilgilendiren hikmet verdi.

Törende, şiirler okunması sonrası öğrencilerden oluşan takım takımı eylem yaptı.

Programda, okullar beyninde düzenlenen foto, koşma ve kâtiplik yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Share: