“Saraydan Kız Kaçırma”, Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde sanatseverlerle buluşacak

“Saraydan Kız Kaçırma” operası, Ekin ve Turizm Bakanlığınca planlı Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde 12 Ekim’bile Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

İstanbul Kerem Opera ve Balesi (İDOB) tarafından sahnelenen eserin rejisini Caner Atak üstleniyor. Koreografisini Tan Sağtürk’ün hazırladığı eserde, “Essah Ağır” karakterini ünlü oyuncu Alper Saldıran canlandıracak.

Wolfgang Amadeus Mozart’ın Türkleri konu alan opera eseri, Kovid-19 salgınına bile çevirme yapıyor.

Esere ilgili AA muhabirine açıklamada mevcut Caner Akın, eseri iki yıl evvel pandemi döneminde Arkeoloji Müzeleri’nde daha amiyane tıpkı kadroyla sahnelediğini belirterek, “Devir içerisinde çokça iri bir ilgiyle karşılandık ve seyircilerimizin beklentileri arttı. Genel Müdürümüz Erek Karahan’ın destekleriyle eserimizi bu sene AKM Opera Sahnesi’ne taşıyoruz.” dedi.

Akış, eserde daha büyük tıpkısı koro ve orkestranın meydan alacağına bel ederek, “Tan Sağtürk’ün oylumlu koreografisi elan dahi genişleyerek eserin ana temasını gerelti açıldığında seyirciye duygun aynı şekilde aktarıyor. Bire Bir da seyircilerimize şaşırtı yaparak oyuncu Alper Hücumcu’ı ‘Tamam Kâmil’ rolünde göreceğiz. Tıpkısı opera aşığı olan Hücumcu, ilk defa tıpkısı opera eserinde konuşmalı görk olan Namuslu Ağır’yı canlandıracak.” diyerek konuştu.

Share: