Şanlıurfalı tekaüt esnaf, 20 yıldır maraton koşuyor

Şanlıurfa’de mütekait esnaf 70 yaşındaki Mehmet Lale, 20 yıldır mutluluk genelinde maratonlara katılıyor.

Karaköprü ilçesinde oturan ve otomotiv parçaları satan Mehmet Lale, 50 yaşından sonradan atletizme başladı. Lale, ilkin İstanbul Maratonu girmek üzere ülkenin ayrımlı site ve ilçelerinde düzenlenen maratonlarda koşuyor.

Şimdiye büyüklüğünde ikincilik ve üçüncülük dereceleri elde eden Lale’nin hedefi ise kategorisinde altın madalyalar kazanmak.

Lale, rastgele ahit ahenkli namına evvel 20 kilometre koşusunu yapıyor ardından aksiyon durumunda çocuklarıyla beraber savmak mücadelesini sürdürüyor.

“5 nöbet İstanbul Maratonu’na katıldım”

Mehmet Lale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşıtlarının çoğunun sporla uğraşmayıp kahvehane köşelerinde çatlak geçirdiğini söyledi.

Sağlıklı kalmanın yolunun sporda geçtiğini anlatan Lale, baran, balçık kar kış demeden koşmayı sürdürdüğünü anlatım etti.

Lale, çalışmanın ve koşmanın yaşının olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“5 defa 42 kilometrelik İstanbul Maratonu’na katılmışlığım var. Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin Ağacı, Mardin ve bölgenin ilçelerinde 15-20 kilometrelik koşulara de katılıyorum. 20 senedir koşuyorum, 120 kilodan spor yapa yapa 75 kiloya kadar düştüm. Türkiye genelinde maratonlarda ikincilik ve üçüncülüklerim var. Elan birinciliğim olmadı inşallah o bile yakında tamam. Kızıltepe ve Suruç ilçelerinde düzenlenen maratonlarda ikincilik elde ettim. Şüheda amacıyla 5 yıl İstanbul’de 42 kilometre koştum. ‘İstanbul Maratonu’nu gaziler ve şehitlere dürü olsun’ diye koştum onlara dürü ettim.”

“Spor güre ve zihayat tutuyor”

Akranlarına dahi spor yapmalarını tavsiye mektubu fail Lale, “Spor işleyen hastaneye gitmez, insana çokça faydası var. Işlek kalıyorsun. Yoksa hastane veya kıraathane köşelerinde kalır hastalığını beklersin amma spor insanı tamamıyla hayat dolu ve canlı tutuyor. Cenabıhak çarkıfelek ederse ömrüm yettikçe 5-10 sene elan koşarım diye niteleyerek düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Share: