Şanlıurfa Valisi Ayhan’dan depremle ait kentteki akıbet duruma ilgilendiren açıklama Açıklaması

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, hat üssü Kahramanmaraş olan depremlerin arkası sıra kentte yıkılan binalarda kontrol istirdat çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Toplamda 57 binamız sıkıntılıydı fakat çoğunda durumu düzelttik. Serencam adına 4 binamız kaldı. Bu 4 binamızda kriz altında olan hemşehrilerimiz bulunmakta.” ifadelerini kullandı.

Ayhan, yaptığı bağlanmış açıklamada, 8 bin personelle sahada olduklarını, çalışkan ve etkili tıpkısı şekilde geçmiş depremden çabukça sonraları akse masasını kurduklarını aktardı.

Yaşanılan tabii afetin üstesinden beraberlik ile gelineceğini kaydeden Ayhan, “3 milyona andıran nüfusu olan bu şehirde yapı stoku az çok çok. Amma tamlık birimlerimiz, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz ve eksiksiz kuruluşlarımızla gelişigüzel hızlıca bire bir eş güdüm kurarak, vatandaşlarımızı tehlikesiz alanlara yönlendirip taharri ve istirdat çalışmalarını bile etkin bir şekilde yapmaya bitmeme ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayhan, bazı basın ve eser organları ile içtimai iletişim araçları platformları üzerinden kayışçı paylaşımların yapıldığına dikkati çekerek, vatandaşlardan aldatıcı paylaşımlara öz saygı etmemelerini istedi.

Valilik koordinesinde Büyükşehir Belediyesi ilkin başlamak üzere tekmil kaza belediyelerinin vatandaşlara paketlemek ve sıcak çorba dağıtımını sürdürdüğünü tamlayan Ayhan, şunları tabir etti:

“AFAD ve UMKE ekiplerimiz sahada hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını acul ayrımsız şekilde karşılamaya çalışmaktadır. Toplamda 57 binamız sıkıntılıydı ancak çoğunda durumu düzelttik. Son kendisine 4 binamız kaldı. Bu 4 binamızda depresyon altında olan hemşehrilerimiz bulunmakta. Önceliğimiz bu binalarda çökme altında olan hemşehrilerimizi sağ salim bir şekilde idare etmek. Hemşehrilerimizden çıdam ve dayanıklılık bekliyoruz. Bu süreci gelişigüzel atlatacağız. Bunların yanında hemşehrilerimizden bize havari olmalarını ve özellikle hasarlı binalardan uzak durulmasını istiyoruz. Belediyelerimiz, kaymakamlarımız vacip çalışmaları yaparak, spor salonları, düğün salonları, gençlik merkezleri ve camilerimizi halkımıza açtık. Battaniye, savmak ve sıcak çorba dağıtımını gerçekleştirerek vatandaşlarımıza apotr oluyoruz. İlimizde hayatı haddinden fazla çok olumsuz etkileyecek bire bir durum bahis konusu değil.”

Share: