Samsun’da “Veteriner Cerrahi Kongresi”

Samsun’de, 17. Millî 3. Arsıulusal Baytar Cerrahi Kongresi gerçekleştirildi.

OMÜ Baytar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, kentteki bire bir otelde OMÜ Baytar Fakültesi Baytarlık Cerrahisi Asıl Bili Dalı başkanlığınca düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, fakültelerinin Türkiye’deki 31 veteriner fakültesi ortada bu sene üniversite tercih sıralaması bakımından İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonra 4. sırada geldiğini söyledi.

Fakültelerinin Kovid-19 salgını süresince kapanmadan hareketlilik gösteren 2 fakülteden biri olduğuna meni eden Tütüncü, “Özellikle efsanevi hastanesi, bu süreçte hizmet veren çatı taşlarımızdan biri oldu. Günümüzde bazı ülkelerde baytar cerrahi esas fen dalı; anestezi, ışın bilimi, ortopedi üzere evet bile cerrahi kırıcı hizmet kadar madun disiplinlere ayrıcalı vaziyette. Zımnında kongrenin, bu konunun dahi tartışılması yönünde okazyon verebileceğini düşünüyorum. Kongremize ulusal ve arsıulusal bazda katılan bilgi insanlarına, alelhusus bile klinisyen meslektaşlarımıza, dinç akademisyenlere müfit olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

OMÜ Baytar Fakültesi Veterinerlik Cerrahisi Esas Vukuf Dalı Öğretim Üyesi ve kurultay başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak bile kongrede 38’i sözlü, 91’i poster banak kalkmak amacıyla 129 tebliğin düzlük alacağını anlattı.

Özak, 2020’bile yapılması planlanan kongrenin Kovid-19 salgını dolayısıyla ertelendiğini belirterek, “Kongremize İngiltere, İsveç, Bulgaristan ve Hollanda’dan gelen 7 akademisyenimiz var. Yurt dışından misafirlerimizin anlatacağı konular, hem akademisyenlere hem başıboş baytar hekimlere hem bile araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimize majör katkılar sağlayacaktır.” dedi.

???????Samsun- Sinop Baytar Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz ise baytar cerrahi kongrelerinin Türkiye’nin yeryüzü güzel etkinliklerinden biri olduğunu dile getirerek, “Kongreyi hele erkin baytar hekimlerin kendilerini güncellemeleri açısından iri bir vesile namına değerlendirmelerini umuyorum. Kongre ayrıca, kullanılmamış araştırmacılar üzere oldukça zihayat bir repertuvar olacak.” ifadesini kullandı.

Pet, çiftlik hayvanları, atlama beygiri, egzotik ve aşılanmamış maltalık cerrahisi alanlarında sunumların yapıldığı kongrede antrparantez, murahhas paydaşlar vasıtasıyla açılan stantlarda veteriner cerrahisiyle ilgilendiren nişane ve materyaller bile sergilendi.

Share: