Samsun’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Samsun ve ilçelerinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlandı.

Kavak Kaymakamı Faruk Atar’ın makamında tebrikleri kabulünün arkası sıra törene Kavak Spor Salonu’nda bitmeme edildi.

Buradaki törende tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Ilçebay Atar ve Belediye Reisi İbrahim Sarıcaoğlu, katılımcıların bayramını kutladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasının arkası sıra Atar, yaptığı konuşmada, cins engel ve imkansızlıklara karşın dokunaklı bedeller ödenerek kurulan Cumhuriyet’in Türk milletinin önemli tarihindeki bildirme oylumlu dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi.

Tören yürüyüşünden sonradan öğrenciler eliyle günün meal ve önemine ilişkin şiirler okudu, okçuluk, güreş ve tekvando gösterileri düzenlendi.

Tören, Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında düzenlenen resim, türkü ve yazmanlık yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesinin arkası sıra sona erdi.

Programa Savcı Emre Maraba, İlçe Cingöz Komutanı Üsteğmen Mürtefi Rağbet Şans, İlçe Güven Müdür Vekili Mehmet Ahraz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Büyük, daire amirleri, siyasi parti ve sivil topluluk temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Havza

Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ve Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’in tebrikleri kabulünün peşi sıra törene İlçe Stadı’nda devam edildi.

Buradaki tören, Nayman ve Özdemir’in öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Nayman, günün deme ve önemini tamlayan tıpkısı meşveret yaptı.

Konuşmaların arkası sıra tören, öğrenciler tarafında şiirler ve öğretmenler tarafından alplık türküleri okunmasıyla devam etti. Törenin son bölümünde Nayman ve Özdemir ile İlçe Inanma Başöğretmen Vekili Saha Komiseri Mustafa Balcı ve İlçe Cingöz Komutanı Astsubay Mümessil Astsubay Başçavuş Özkan Temiz, kaza genelinde düzenlenen yarışmalarda aşama giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Program, merasim geçişiyle sona erdi.

Bafra

Bafra Hükümet Konağı’nda Ilçebay Cevdet Ertürkmen’in tebrikleri kabulünün peşi sıra merasim, 15 Temmuz El Erki Meydanı’nda bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Kaymakam Ertürkmen, ayrımsız konuşma yaptı.

TOKİ Şehit Mehmet Boşnak Ortaokulu halk oyunları gösterisi, 29 Ilk Teşrin Oratoryosu, Vatan Destanı şiirin okunması, Hasan Çakın Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi ve “Kahramanlar konuşuyor” draması ile bitmeme fail törende, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Tören geçişiyle sonuç bulan programa Şehremini Hamit Kılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Olcay Aksoy, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Ladik

Ladik İbrahim Karabacak Spor Salonu’nda düzenlenen tebrik kartı programında utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Kaymakam Ahmet Raşit Orhan ve Belediye Reisi Nurhan yapıcı Hususi, katılanların bayramını kutladı.

Ilçebay Orhan’ın günün mana ve önemini belirten konuşması, öğrenciler marifetiyle şiirlerin okunması, dernekevi oyun ve sportif gösterilerinin sunulmasının arkası sıra yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program, merasim geçişinin arkası sıra sona erdi.

Vezirköprü

Kaza makamında tebrigat töreni ile başlayan izlence, Vezirköprü İlçe Stadı’nda devam etti. Törende Ilçebay Halid Şans, Belediye Reisi İbrahim Merbut Edis ve Vezirköprü Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hamza Karı, tören alanındakilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının sonrasında Kaymakam Şans, günün mazmun ve önemiyle ilgili müzakere yaptı.

Şiirler okunmasının arkası sıra öğrencilerin hazırladığı çalgı dinletisi sunuldu. 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında planlı suret, şiir ve tahrir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri tören düzeni vasıtasıyla verildi.

Köprülüler Anadolu Lisesi yoluyla tevhit edilen 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, okulların merasim geçişi ile sona erdi.

Kutlamalara İlçe Açıkgöz Komutanı Binbaşı Beklenti Çetinkaya, İlçe Itimat Müdürü Rıdvan Çalıştırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resül Özata, Toyluk ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar, Ekincilik Odası Başkanı Arslan Kayaç ile siyasal parti kaza başkanları, amme hava ve kuruluşların müdürleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, çığır dide başkanları, ekol müdürleri, sarıklı, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Share: