Samsun haberi… Yüzyıllık gayritabii mezat kültürü Samsun’da yaşatıyorlar

– Yüzyıllık gayritabii mezat kültürü Samsun’de yaşatıyorlar

SAMSUN – Samsun’birlikte ahenktar adına yapılan gayritabii mezatında benzeri araya mevrut vatandaşlar görücüye sâdır garip eşyaları satın kabul etmek amacıyla birbirleriyle rekabete giriyor. Asırlık acayip mezat kültürünün yaşatıldığı organizasyonda ateşli anlar yaşanıyor.

İlkadım ilçesindeki hususi aynı kafede toplanan yabansı severler yaklaşık 150 sayı nostaljik eşyanın bulunduğu yürekten takip etti. Duvar saatleri, tablolar, porselen garip eşyalar, bozuk radyo ve daktilo üzere bir nice gayritabii ürünün bulunan mezat hararetli anlara sahne oldu. Çarkıt eşyaları yeni sahipleriyle buluşturan mezat 3 saat sürdü.

Normal bey fiyatlarından çok elan makul ücretlere satılıyor

Mezat koordinatörü Gaye Tuncer, ” Tığ burada ahenktar kendisine garip mezatı düzenliyoruz. 150 devam işaret sunuyoruz. Ürünlerimizin içerisinde ocaklık ve duvar saatleri, goblen tablolar, porselen abus eşyalar, bunlar haricinde sakat radyo ve daktilograf gibi bir nice abus ürünü bulundurmaktayız. 2021 yılının kış kocaoğlan bu işe başladık. Yaz döneminde insanların ağır olması sebebiyle duruluk vermiştik. Şuan rastgele cumartesi haset 17: 00 saatlerinde mezatımız olacaktır. Bilcümle garip severlerimizi mezatımıza bekliyoruz. Bizim mezatımızda nitelik dolay plandadır. Burada bent görmeyen işaret yoktur. Hep ürünler rabıta görüyor. Mezatın arz dolgunca özelliği ürünlerin normal as fiyatlarından çokça henüz makul ücretlere satılıyor olmasıdır” dedi.

Antikasever Sibel Delici, “Arkadaşlarım ile birlikte yadırganan mezatına katıldık. Kentin kültüründe kâin ve o kente ilişik orijinal nostaljik tıpkı alanın olduğunu ego yeni öğrendim. Samsun’birlikte bu kabil kafelerde hakeza etkinlikler düzenleniyor ve bende bire bir şehir kültürüne sahip aynı duygusal kendisine bu mezatı kaplamak istedim. Ben burayı önemsiyorum çünkü bu küresel dünyada tüketime çok çok celi durumdayız. Gayritabii ve bu biçim ürünlere az buçuk duraksayıp onlara kaçmak çokça şanlı tıpkısı şeydir. Ben buraya gelen insanların üstelik bu ruha erbap olduklarını düşünüyorum” diyerek konuştu.

Samsun Yabansı Ekin ve Musahabe Derneği Başkanı Eyüp Selçuk Edip ise “Mezatta sunduğumuz bu ürünler koleksiyoncular ve araştırmacılar için çokça kızıl parçalardır. Ancak bu mezat türü Samsun’dahi çok ümranlı halde değil. Elimizden geldiği kadar bunu serbest kitlere yansıtmak ve koleksiyon ika alışkanlığını belletmek isterdik. Ama yılmadan bu etkinliklerimizi yaygınlaştıracağız. Samsun’dahi birlikte koleksiyonerlik ve acayip ürünlerini yaygınlaştırmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Share: