SAMDOB, festivallerde bale ve müzikal sahneleyecek

Samsun Heybet Opera ve Balesi (SAMDOB), Türkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamında “Piri Ser” balesi ve “Paylı Harikalar Kumpanyası” müzikalini sahneye koyacak.

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin uluslararası işaret değerine katkıda olmak için 16 Eylül-23 Ekim’de düzenlenecek 2022 Bağ Bozumu Dönemi 2. Hükûmet Merkezi Kültür Yolu ve 1. Troya Firez Yolu Festivali’nde, ünlü bir müzikal ve bale sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Türk tiyatrosunun büyük ustası Haldun Dormen’in kaleme aldığı, “Hababam Sınıfı” filmi müziğiyle gönüllerde hükümdarlık kuran Melih Kibar’ın bestelediği, Çiğdem Talu’nun üzüntü sözlerini yazdığı Paydaşlı Harikalar Kumpanyası müzikalini, kompozitör ve orkestra şefi Övünç Belen saz düzenlemelerini yaparak senfonik orkestraya uyarladı. Rejisör Şahan Gürkan’ın opera bale sahnesine taşıdığı müzikalin koreografisini ise Çiy Şenel üstleniyor. 100’ü fazla sanatçı ve maharet ekibin görev alacağı “Paylı Harikalar Kumpanyası” müzikali, Ankara Fotoğraf Heykel Müzesi’nde 2 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak.

SAMDOB, Çanakkale’de gerçekleştirilecek “1. Troya Firez Yolu Festivali’nde ise “Piri Ser” balesini sahneye koyacak.

Osmanlı’nın yetiştirdiği mehabetli değerlerden, denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey’in hayatının görsel şölenle anlatıldığı “Piri Reis Bey” balesinin müzikleri Duygusal Atilla, koreografi ve librettosu Ihsan Davran ve Yanardağ Ersoy’a ilgili. Piri Reis Bey balesi 19 Ilkgüz Pazartesi günü Çanakkale İÇDAŞ Kurultay Merkezi’nde sahnelenecek.

Share: