Sakat hizmet merkezinde zedelenmek iddiası

MALATYA’da, zihinsel özürlü Abdurrahman Ç.’nin (19), tedavi gördüğü özel hizmet merkezinde darbedildiği sav edildi. Abdurrahman Ç.’nin yakınları, aldıkları çarpma raporuyla, yanlışlık duyurusunda bulundu. Olayla ilgili adli ve yönetsel sormaca başlatılırken, Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce çabukluk uyguladığı tez edilen bakım personelinin işine akıbet verildi.

Yurdagül Özvardar, 2 ay önce kısık zihnî engeli kâin yeğeni Abdurrahman Ç.’yi tedavisine mebzul gelebileceği düşüncesiyle özel bakım ve rehabilitasyon merkezine kaydettirdi. Özvardar, iddiaya bakarak 1 ay geçmiş yeğeninin vücudunun değişik yerlerinde yanıklar ve morluklara rastladı. Özvardar, hastaneye götürdüğü engelli yeğeni amacıyla zedelenmek raporu alırken, hava hakkında da savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Yaşananlarla ilgilendiren Malatya Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü eliyle inceleme başlatıldı.

‘BURNU VE AĞZI PATLAMIŞ’Yurdagül Özvardar, savcılığa verdiği ifadesinde, şunları kaydetti: “Abdurrahman Ç. benim yeğenim evet. Abdurrahman’ın annesi tahminî 3 sene evvel mevt etti, o nedenle yeğenimin vasisiyim, şimdiye kadar ben bakıyordum fakat afiyet problemlerim nedeniyle özel hizmet merkezine verdik. Fakat, yeğenime orada şiddette bulunmuşlar burnu ve ağzı patlamıştı bunun amacıyla kollukta rapor verip, şikayetçi olduk. 22 Teşrinievvel tarihinde değişik kardeşim ziyarete gittiğinde yeğenimin parmaklarında yanıklar olduğunu ve akarsu topladığını görmüş. Bunun konusunda merkeze gittim ve yeğenimin bu duruma elbette geldiğini sordum. Ancak bakım evinin sahibi bana ‘yeğenimin parmağım emerek bu kuzuluk geldiğini’ söyledi. Yeğenimi darbedip, bu ağıl getiren zat ya dahi şahıslardan davacı ve şikayetçiyim.”‘İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA’

Konuyla ait anket başlatılırken, Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden de kayıtlı izah yapıldı. Açıklamada, konuya ilgilendiren inceleme başlatıldığı belirtilerek, “Yapılan incelemenin sonucunda İl Müdürlüğümüzce hizmet merkezinde ivinti uyguladığı iddia edilen bakım personellerinin işine sonuç bırakılmış olup, 17.10.2022 tarihinde Valiliğimiz aracılığıyla konuyla ilgilendiren olarak yönetsel anket kapsamında muhakkik görevlendirilmiştir. Tekrar benzeri tarihte İl Müdürlüğümüz aracılığıyla Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulunulmuştur. İlgili yapılış ile ilişik yönetsel ve adli anket devam etmektedir” denildi.

Share: