Safranbolu’da tescilli “çavuş üzümü” hasadına başlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has aroması ve kokusuyla diğerlerinden ayrılan coğrafi işaret tescilli çavuş üzümünün hasadına başlandı.

Kazılardan sâdır Geç Roma Dönemi’nden kalma üçgen biçimindeki rölyef motifli taştan yansıyan asma dalları, yaprak ve üzüm süsleri yardımıyla bağcılığın yüzyıllar öncesine dayandığının anlaşıldığı ilçede, Alfabe köyünde Emine Özkan’a ilgili bağda hasat programı düzenlendi.

Bağa gelen Ilbay Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, YANLIŞSIZ Öğür Karabük milletvekilleri Topluluk Ünal ve Niyazi Çağ, İl Uyanık Komutanı Miralay Somurtkan Gümüş, Safranbolu Kaymakamı Şaban Ardıl Yazıcı, Safranbolu Uray Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, İl Tarım ve Orman Müdürü Ağır Sıklet Ayvalık, SELIM Öğür İl Başkanı İsmail Altınöz ve gayrı tören düzeni üyeleri hasat yaptı.

“Üzümlerin çavuşu” yerine nitelendirilen, “sürücü çavuşu”, “gülgûn çavuş” ve “misket çavuşu” gibi çeşitleri kâin, ince kabuklu, bir iki çekirdekli, yumurtamsı şekli ve olgunlaşma zamanı orta erkenci olan Safranbolu çavuş üzümünden bu yıl yüksek rekolte bekleniyor.

“Yörenin değerlerinin öne çıkarılması amacıyla himmet gider ediliyor”

Ilbay Gürel, gazetecilere, çavuş üzümünün ilçenin sunu büyük değerlerinden aynı tanesi olduğunu söyledi.

Üzümün coğrafi bel belgesiyle tescillendiğini aktaran Gürel, “Safran ve maniye domatesinden sonradan bölgemizde çavuş üzümü da coğrafi meni belgesi almış oldu. Bu yörenin değerlerinin öne çıkarılması amacıyla hız sarf ediliyor. Bölgemizde 2 bin dönüm bağımız kâin. Yöremizin şartları çavuş üzümünün yetişmesine akıllıca. Bugün hem durumunda kaplamak hem da hasat üzere Emine teyzemizi ülfet ettik.” dedi.

Mebus Ünal ise Karabük ve yöresinde üzümcülüğün haddinden fazla eski yıllara dayandığını, imdi dahi gelişmesi için icraat yapacaklarını bildirdi.

Sıra de çavuş üzümünün Safranbolu’nun markası olduğunu, daha çok üretilmesi üzere rastgele kalem desteğin verileceğini kaydetti.

Daha sonradan köy meydanına güzeşte protokole, Ayvalık ve Yazıcı tarafından üzüm üzerine bilgi verildi.Share: